Od 1 października 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU z 2013 r., poz. 1139). Zasadniczo zawiera ono wcześniejsze wymogi formalne dotyczące udzielania urlopu wychowawczego z rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Co trzeba potwierdzić

Szef przyjmujący wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego musi odebrać od pracownika odpowiednie dokumenty. Nowe regulacje wprowadzają wymogi, których dotychczas nie było przy składaniu wniosku o urlop wychowawczy.

Po zmianach treść wniosku wzbogaciła się o określenie liczby części urlopu, z których dotychczas rodzic skorzystał na dziecko. Ponieważ przez 4 miesiące oboje rodzice lub opiekunowie mogą razem przebywać na urlopie wychowawczym, utrzymano wymogi ze starego rozporządzenia. Dotyczą one obowiązku dołączania do wniosku o urlop wychowawczy pisemnego oświadczenia drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z tego urlopu przez okres wskazany we wniosku lub okresie, w którym rodzic lub opiekun zamierza wspólnie z drugim rodzicem przebywać na nim. Nadal też obowiązuje wymóg dołączenia do wniosku o urlop orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka.

Samotny rodzic

Rozporządzenie przewiduje także szczególne uregulowania w sprawie treści wniosku o urlop i dołączanych do niego załączników, gdy dotyczy to podwładnego uprawnionego do urlopu w pełnym 36-miesięcznym wymiarze zgodnie z art. 186 § 9 lub 186 § 10 k.p. Chodzi o sytuację, w której nie stosuje się art. 186 § 4 k.p. o tzw. nieprzenoszalnym jednym miesiącu wychowawczego. Jeżeli taki rodzic lub opiekun wnioskuje o udzielenie mu urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze albo złoży go o kolejną część w łącznej wysokości 36 miesięcy, musi to wykazać. W takich sytuacjach rozporządzenie w § 3 ust. 2 wymaga dostarczenia do wniosku odpowiednio:

Oprócz dokumentów samotny rodzic w pisemnym oświadczeniu potwierdza wystąpienie tych okoliczności.

Tyle samo czasu na pisma

Nie zmienił się termin na złożenie wniosku, jak i na jego wycofanie. Zgodnie z rozporządzeniem etatowiec powinien dostarczyć pracodawcy pismo o urlop wychowawczy na 2 tygodnie przed planowanym jego startem. Z tej decyzji zaś może się wycofać nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tej opieki.