Jest to możliwe w ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie", który na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wdraża Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzisiaj podpisał pierwsze umowy z pośrednikami finansowymi, którzy będą udzielać pożyczek studentom i absolwentom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Są to: Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Od 2014 roku program obejmie pozostałe regiony kraju.
Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" ma służyć rozwojowi przedsiębiorczości oraz tworzeniu warunków dla powstawania nowych miejsc pracy. Pożyczki będą udzielane na podjęcie działalności gospodarczej przez poszukujących pracy absolwentów szkół wyższych I, II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich uczelni w ciągu 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu oraz studentów ostatniego roku studiów licencjackich lub magisterskich. Na realizację pierwszego etapu Minister Pacy i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 20,5 mln zł, co pozwoli na udzielenie ok. 350 pożyczek. W ramach pilotażu w proces oceny wniosków zostanie włączone środowisko akademickie.
Pożyczki będą niskooprocentowane - na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP (obecnie 0,69 % w skali roku). Udzielane będą jako pomoc de minimis. Okres spłaty nie będzie mógł przekroczyć 84 miesięcy (7 lat). Możliwa będzie karencja w spłacie kapitału pożyczki przez okres 1 roku. Maksymalna kwota pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosić będzie do 60 tys. zł. Wypłata pożyczki będzie możliwa dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.
Co będzie zabezpieczeniem pożyczki? Weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie dwóch osób fizycznych, ale w zależności od zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego, także inne zabezpieczenia spłaty.
Program oferuje także dodatkowe wsparcie w postaci możliwości uzyskania uzupełniającej pożyczki na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej już po trzech miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych pożyczki na rozpoczęcie działalności. Wartość takiej pożyczki będzie wynosić do 20 tys. złotych, a po spełnieniu warunku utrzymania stanowiska utworzonego dla osoby bezrobotnej skierowanej przez PUP przez rok – pożyczkobiorca może wnioskować o umorzenie pozostałej do spłaty kwoty kapitału pożyczki uzupełniającej.
BGK zarządza programem, a pożyczek będą udzielać pośrednicy finansowi (inne banki, fundusze pożyczkowe) wybrani przez BGK. Zadaniem pośredników będzie także obsługa pożyczek w okresie spłaty, monitoring spłat oraz windykacja niespłacanych pożyczek.