KOGO DOTYCZY OBOWIĄZEK
Zgodnie z rozporządzeniem 166/2006 Rejestracji w Krajowym Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR) podlegają zakłady, z poniżej wymienionych sektorów:
REJESTRACJA
Rejestracji należy dokonać poprzez aplikację PRTR dostępną pod adresem: http://www.gios.gov.pl/polprtr/faces/index.jsp. Przy rejestracji należy podać informacje niezbędne do identyfikacji zakładu. W celu otrzymania loginu i hasła dostępu do aplikacji trzeba skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem ochrony środowiska.
Sprawozdawczość PRTR może stanowić podstawę do weryfikacji danych, jakie zostały zawarte przez przedsiębiorców w ewidencji opłat za korzystanie ze środowiska.
SPRAWOZDANIE
Zakłady, które wykazują:
Przygotowując je, należy wykorzystać najbardziej wiarygodne informacje. Mogą one obejmować dane z monitorowania, wskaźniki emisji, równania bilansu masy lub inne obliczenia. Zgłoszenia o uwolnieniach i transferach poza miejsce powstania dokonywane powinny być na podstawie pomiarów, obliczeń lub szacowania.
Sprawozdanie przekazuje się w formie elektronicznej za pomocą wyżej wspomnianej aplikacji oraz w wersji papierowej, podpisanej przez osobę upoważnioną, drogą tradycyjną do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska (pocztą lub osobiście).
Osoby, które mają wątpliwości, czy podlegają obowiązkom w zakresie sprawozdawczości PRTR, lub nie wiedzą, w jaki sposób i co zgłaszać, powinny skorzystać z wytycznych dotyczących wdrażania Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń Komisji Europejskiej, dostępnych pod adresem:
Omówiono w nich szczegółowo kwestie dotyczące m.in. procedury raportowania, zakresu danych objętych sprawozdawczością, kodowania rodzajów działalności czy metod określania wielkości uwolnień i transferów.
Przedłożone dane podlegają weryfikacji przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, w szczególności w zakresie ich kompletności, spójności i wiarygodności. Zbiorcze dane wojewódzcy inspektorzy przekazują Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w terminie do dnia 30 września roku następującego po danym roku sprawozdawczym, celem sporządzenia i przekazania przez GIOŚ sprawozdania zbiorczego do Komisji Europejskiej.
podstawa prawna: rozporządzenie (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniające dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE (DzU UE L 33 z 4.2.2006 r., str.1)
podstawa prawna: dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/EU z 24 listopada 2010 r., w sprawie emisji przemysłowych (DzU UE L 334 z 17.12.2010 r., str. 17)
podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Środowiska z 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (DzU nr 122, poz. 1055)
podstawa prawna: ustawa z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (DzU z 2008 r., nr 25, poz. 150 ze zm.)
Sankcje za niedopełnienie obowiązku
- 10 000 zł – tyle wynosi kara za niewywiązanie się z obowiązku sprawozdawczości PRTR (art. 236d ustawy – Prawo ochrony środowiska).
- 5000 zł – tyle wynosi kara za niepoprawne wypełnienie obowiązku sprawozdawczości PRTR – art. 236d ustawy – Prawo ochrony środowiska.
Ważny adres: www.gios.gov.pl