Prof. Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta przedstawiła wczoraj w Sejmie pakiet 44 zmian w przepisach. Prezydencki program polityki rodzinnej „Dobry klimat dla rodziny" ma ułatwić wychowanie i utrzymanie dzieci.
– Nie chodzi o stworzenie systemu dotacji, tylko ułatwienie rodzinom decyzji o posiadaniu pierwszego czy kolejnego dziecka poprzez likwidację niepotrzebnych barier – mówiła prof. Wóycicka na posiedzeniu Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Jednym z pomysłów jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na każde dziecko, zamiast obecnej ulgi podatkowej. Problem z obowiązującymi regulacjami polega na tym, że im większa rodzina, tym statystycznie niższe przychody mają rodzice. Dlatego co trzecia rodzina w Polsce nie wykorzystuje ulgi. Poza tym ze stosowania przepisów wynika, że promują one rodziny z jednym czy dwójką dzieci. Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku lepiej zabezpieczy interesy rodzin wielodzietnych. Prezydent oszacował, że taka zmiana będzie kosztowała budżet państwa 1,4 mld zł.
Kolejnym pomysłem na modyfikację obowiązujących przepisów jest rozluźnienie zasad przyznawania nowego, półrocznego urlopu rodzicielskiego. W myśl obecnych przepisów, aby skorzystać z tego uprawnienia, rodzice muszą wykorzystać najpierw cały podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński i bez dnia przerwy przejść na urlop rodzicielski.
Prezydent proponuje, aby sześć miesięcy nowego płatnego urlopu na dziecko rodzic mógł wykorzystać w dogodnym dla siebie momencie, do ukończenia przez dziecko pięciu lat.
Dodatkowo propozycje głowy państwa przewidują dwie dalsze modyfikacje przepisów o urlopach rodzicielskich. Chodzi o przyznanie możliwości skorzystania z tego urlopu ojcu, gdy matka nie ma ubezpieczenia i nie skorzystała z urlopu macierzyńskiego po urodzeniu dziecka. Obecnie ojciec dziecka, choć sam jest ubezpieczony jako np. pracownik czy osoba prowadząca działalności gospodarczą, nie ma takiego prawa. Gdyby miał, mama mogłaby np. podjąć zatrudnienie czy naukę.
Poza tym osoba, która zdecydowałaby się na powrót do pracy np. na pół etatu w czasie urlopu rodzicielskiego, mogłaby liczyć na dwukrotne wydłużenie wypłaty zasiłku.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne