Kapsułka z kawą do ekspresów po użyciu albo się stanie zwykłym śmieciem, albo uzyska status odpadu opakowaniowego. Wszystko zależy od tego, czy po wykorzystaniu w dalszym ciągu są w niej zmielone ziarna czy jest pusta. Jeżeli nie ma w niej kawy, to jest uznawana za opakowanie – wynika z projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie przykładowego wykazu wyrobów, które uznaje się za opakowanie.
Projekt ma znaczenie dla tych przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek opakowania lub produkty zapakowane i muszą zebrać odpowiednią ilość odpadów z tych opakowań. Z tym że nie zawsze zużyty produkt traktowany jest jak opakowanie, a nowe rozporządzenie ma pomóc rozstrzygnąć ten dylemat. Z tym że obecnie nie ma aż tak szczegółowych rozwiązań. Po co zatem lista przykładowych opakowań?
– Celem nowego rozporządzenia jest zapewnienie jednolitego uznawania wyrobów za opakowanie, a także wskazanie wprowadzającym do obrotu produkty w opakowaniach przykładów wyrobów odpowiadających definicji opakowania zawartej w przepisach ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ponadto doprecyzowanie tych zapisów jest związane z dostosowaniem polskiego prawa do przepisów unijnych – mówi Joanna Józefiak z Ministerstwa Środowiska. Dodaje, że do tej pory resort musiał często wydawać interpretacje określające, co należy uznać za opakowanie, a co nie.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem za opakowania, które należy zebrać z rynku i przetworzyć, uważa się np. pudełka po słodyczach, folię pokrywającą opakowania płyt CD, torebki do wysyłania pocztą katalogów i czasopism, doniczki kwiatowe przeznaczone wyłącznie do sprzedaży i transportu roślin, a nie do ich uprawy czy także wieszaki na ubrania, o ile są sprzedawane wraz z odzieżą. Wieszaki sprzedawane oddzielnie już nie są jednak traktowane jak opakowanie. Nie są nim także pudełka na narzędzia, torebki herbaty, jednorazowe sztućce, papier do pakowania, gdy jest sprzedawany oddzielnie.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne