Osoby, które zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą,  opierającą się na świadczeniu usług elektronicznych, stoją przed ostatnią szansą uzyskania w tym roku bezzwrotnego wsparcia. Program „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”, czyli tzw. część 8.1 „Innowacyjnej gospodarki”, daje szansę uruchomienia i rozwijania własnego elektronicznego biznesu.

Przez dwa lata firma może korzystać z dofinansowania, które wolno przeznaczyć m.in. na zakup lub tworzenie odpowiedniego oprogramowania np. poprzez zatrudnienie informatyka, wprowadzenie e-usługi na rynek (portal internetowy), zakup technologii, licencji i innej wiedzy (know-how) oraz finansowanie części innych kosztów związanych z bieżącym prowadzeniem e-firmy. Przykładowo  może to być zakup dla niej  usług transportowych, telekomunikacyjnych, komunalnych lub pocztowych, księgowych, prawnych.  Także z dotacji można będzie sfinansować  kupno materiałów biurowych i eksploatacyjnych oraz najem lub eksploatację pomieszczeń.

Za każdym razem ostatecznym efektem projektu musi być wprowadzenie na rynek, a następnie oferowanie konsumentom nowej e-usługi. Za taką, zgodnie z przepisami, rozumie się usługę świadczoną w sposób zautomatyzowany przy użyciu technologii informacyjnych, za pomocą systemów teleinformatycznych w publicznych sieciach telekomunikacyjnych, na indywidualne żądanie usługobiorcy, bez jednoczesnej obecności stron w tej samej lokalizacji.

Maksymalna wysokość dotacji, jaką może otrzymać mikro lub małe przedsiębiorstwo, to 600 tys. zł. Warto pamiętać jednak o pewnych ograniczeniach, jakie występują w programie. I tak przede wszystkim celem działania 8.1 jest rozwój nowych firm, a nie finansowanie tych, które już od dawna są obecne na rynku. Dlatego o wsparcie mają prawo ubiegać się przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą nie dalej jak rok temu.

Inaczej są traktowani tylko ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność na terenie województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. W ich przypadku od dnia rejestracji firmy (rozpoczęcia działalności) nie może minąć więcej niż dwa lata. Jeżeli ten warunek jest spełniony, także mogą ubiegać się o wsparcie.

Istnieje również jedna specjalna ścieżka ubiegania się o unijne pieniądze. Jest ona zarezerwowana dla osób, które tworzą własne firmy i jednocześnie nie ukończyły jeszcze 27 lat. Takie osoby mają prawo wybrać mniejszą dotację, której maksymalna wysokość to 80 tys. zł. Dzięki temu ich projekty są dodatkowo punktowane, co zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania. Nie zwalnia to jednak firmy z obowiązku wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań produktowych lub technologicznych, co jest głównym elementem oceny projektów.

W  przypadku takich osób większa jest także tzw. intensywność wsparcia, czyli procentowy udział dotacji w kosztach całego przedsięwzięcia. I wynosi 85 proc., podczas gdy regułą (dla dotacji do 600 tys. zł) jest dofinansowanie na poziomie 70 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. Nabór wniosków będzie prowadzony od 8 do 19 lipca. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.parp.gov.pl.