W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w rozdziale czwartym mówiącym o regulowanych rodzajach działalności gospodarczej wymagających uzyskania koncesji w art. 46 ust. 1 wymienione zostało wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Odzwierciedlenie tego zapisu znajdujemy w ustawie z 22 czerwca 2002 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Rygorystyczne podejście do handlu bronią ma na celu pełną kontrolę państwa nad popytem i podażą oraz zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu.
Jakie wymogi dla firmy
Zgodnie z ustawą koncesje może otrzymać osoba fizyczna albo przedsiębiorca inny niż osoba fizyczna. Musi spełniać następujące warunki :
Przedsiębiorca musi zarejestrować każdą sprzedaż, czyli dokładnie zapisać rodzaj i oznaczenie sprzedawanej broni, oznaczenie odbiorcy, jak i dokumentu uprawniającego do zakupu
- posiadać polskie obywatelstwo, albo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarii, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu,
- mieć ukończone 25 lat (w przypadku rusznikarzy – 21 lat),
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- nie może mieć zaburzeń psychicznych oraz istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego,
- nie może być objęty toczącym się postępowaniem lub skazany prawomocnym orzeczeniem za umyślne przestępstwo lub umyśle przestępstwo skarbowe lub umyślne wykroczenie skarbowe. Te ostatnie obostrzenia dotyczą co do zasady osób prowadzących sklep, wspólników lub członków zarządu, a także akcjonariuszy posiadających ponad 20 proc. akcji,
- nie może być wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy.
Co we wniosku
Przedsiębiorca, który chce uzyskać pozwolenie na prowadzenie sklepu z bronią, o ile spełnia wyżej wymienione wymogi, składa wniosek o udzielenie koncesji ministrowi spraw wewnętrznych. Decyzja jest wydawana w trybie administracyjnym. Przed jej wydaniem minister spraw wewnętrznych może zasięgnąć opinii ministra właściwego do spraw gospodarki, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, szefa Kontrwywiadu Wojskowego i właściwego komendanta wojewódzkiego policji. Wniosek musi zawierać:
- określenie firmy przedsiębiorcy oraz jego adres, a także adres wykonywania działalności gospodarczej,
- numer NIP,
- numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej,
- określenie rodzaju i zakresu działalności gospodarczej objętej obowiązkiem koncesyjnym,
- określenie we wniosku okresu, na jaki ma być udzielona koncesja ze wskazaniem planowanego terminu rozpoczęcia działalności,
- informacje o członkach zarządu lub prokurentów i pełnomocników, numer PESEL lub numer paszportu tych osób oraz adres zameldowania na pobyt stały.
Do wniosku należy dołączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzają spełnianie warunków niezbędnych do prowadzenia obrotu bronią. Muszą to być: dokumenty potwierdzające wykształcenie i przygotowanie zawodowe przedsiębiorców, dokument określający formę prawną wnioskodawcy, w tym statut lub umowę spółki, odpis z rejestru przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, listę udziałowców lub akcjonariuszy oraz wielkość znacznych pakietów akcji przez nich posiadanych, zaświadczenie o niekaralności, odpis z rejestru dłużników, orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej.
Powinno wśród nich znaleźć się także: zaświadczenie komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska stwierdzające, że obiekty budowlane i urządzenia techniczne spełniają wymagania określone w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, sanitarnych i ochronie środowiska.
Po spełnieniu wszystkich warunków i przedstawieniu kompletu dokumentów przedsiębiorca otrzymuje zezwolenie. Ma ono zawsze oznaczony czas, który jest nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 50 lat.
Po uzyskaniu koncesji przedsiębiorca musi rozpocząć działalność w ciągu 6 miesięcy (w przeciwnym razie może zostać ona cofnięta). Po jej rozpoczęciu, zaprzestaniu lub jakichkolwiek zmianach w dokumentach zawartych we wniosku o jej wydanie w ciągu 14 dni przedsiębiorca ma obowiązek poinformować organ koncesyjny o tym fakcie. Ponadto w przypadku zaprzestania działalności gospodarczej musi on zabezpieczyć zgromadzony towar oraz przekazać ministrowi gospodarki ewidencję zawartych transakcji.
Wszystko w ewidencji
W przypadku obrotu bronią należy pamiętać, że każda wytworzona broń podlega ewidencjonowaniu, podobne zasady stosuje się w przypadku transakcji jej kupna-sprzedaży. Szczegółowy zakres gromadzonych danych oraz prowadzenia ewidencji jest określony w rozporządzeniu z 10 września 2002 r. w sprawie ewidencjonowania materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Zgodnie z tym aktem prawnym przedsiębiorca prowadzi ewidencję materiałów przeznaczonych do obrotu, która ma na celu bieżącą kontrolę stanu posiadania. Każdą sprzedaż przedsiębiorca musi zarejestrować, czyli dokładnie zapisać m.in. rodzaj i oznaczenie sprzedawanej broni, oznaczenie odbiorcy, jak i oznaczenie dokumentu uprawniającego do zakupu.
Ustawa określa także komu i jaką broń wolno sprzedać i jakim upoważnieniem powinien się wylegitymować kupiec. Precyzuje także warunki kupna hełmów wojskowych, kamizelek kuloodpornych czy ochraniaczy twarzy.

Grzegorz Byszewski ekspert Pracodawcy RP
Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawcy RP
W Polsce jest relatywnie trudno uzyskać pozwolenie na broń, w związku z tym nasz rynek jest stosunkowo mały. Jednak jeśli dodamy do niego na przykład broń myśliwską wymagającą posiadania koncesji lub broń niewymagającą zezwolenia, można utworzyć ciekawy i dochodowy interes.
Oczywiście biznes ten można połączyć z kompleksową obsługą potrzeb licznych służb mundurowych, dzięki czemu może on osiągnąć większą skalę.