Konkurs dotyczy tzw. działania 2.2 „Moduły informacyjne, platformy e-usług i bazy danych" programu regionalnego.

Dotacje przyznawane z tej części programu mogą zostać przeznaczone na budowę lub unowocześnienie zintegrowanych bądź tematycznych systemów informacyjnych o oddziaływaniu lokalnym i ponadlokalnym przy wykorzystaniu narzędzi ICT.

Między innymi chodzi tu o budowę i rozwój portali tematycznych oraz platform e-usług np. z zakresu: nauki, zdrowia, turystyki, bezpieczeństwa obywateli, ochrony środowiska, kultury, administracji lub gospodarki. Na dofinansowanie mogą także liczyć wnioskodawcy, których projekty wiążą się z zakupem wyposażenia umożliwiającego świadczenie usług z wykorzystaniem narzędzi ICT (w tym np. zakup sprzętu i oprogramowania).

Ponadto w pewnym zakresie do kosztów projektu można wliczyć wydatki na szkolenia z zakresu wykorzystywania narzędzi informatycznych, jeśli wykaże się, że są one niezbędne dla realizacji opisanych wyżej przedsięwzięć. Wnioski o dofinansowanie mają prawo zgłaszać:

- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,

- jednostki organizacyjne jest posiadające osobowość prawną,

- szkoły wyższe,

- administracja rządowa,

- zakłady opieki zdrowotnej działające w publicznym systemie ochrony zdrowia,

- jednostki badawczo-rozwojowe,

- jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną,

- kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych,

- organizacje pozarządowe,

- podmioty (w tym spółki prawa handlowego), wykonujące usługi publiczne, w których większość udziałów lub akcji posiada województwo opolskie, powiat, gmina, miasto, związek międzygminny lub skarb państwa.

Jak już było wskazane wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane do 16 stycznia przyszłego roku. A można je składać osobiście lub przez posłańca, przesyłką kurierską lub listem poleconym. Niezależnie od wyboru metody, należy je dostarczyć do punktu przyjmowania wniosków, Departament Koordynacji Programów Operacyjnych, urząd marszałkowski województwa opolskiego, ul. Ostrówek 5-7, 45-082 Opole.

Instytucje, które zaangażują się w przygotowanie, a następnie realizację projektów informatycznych mają prawo oczekiwać dofinansowania na poziomie 85 proc., a w przypadku państwowych jednostek budżetowych nawet 100 proc. Przy tym, przygotowując budżet projektu, należy uwzględnić, że minimalna wartość dofinansowania to 200 tys. zł, co bezpośrednio wpływa także na minimalną wartość projektu. Na cały konkurs i dofinansowanie inwestycji władze samorządowe zarezerwowały ponad 17 mln zł.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wytyczne, wzory dokumentów i inne opracowania (np. vademecum wnioskodawcy-beneficjenta) znajdują się na stronie www.rpo.opolskie.pl.17 mln zł na dofinansowanie projektów informatycznych