Umowa o pracę na czas nieokreślony (potoczne zwana również umową bezterminową lub na czas nieoznaczony) to najbardziej stabilna z umów.

Podwładny zatrudniony na jej podstawie ma najszerszy dostęp do uprawnień pracowniczych związanych nie tylko z okresem długotrwałego zatrudnienia (dodatek za staż pracy, nagroda jubileuszowa, premie periodyczne itp.), ale również związanych ze stabilnością zatrudnienia, np. obowiązek pracodawcy wypowiadającego taką umowę podania powodu (przyczyny) wymówienia umowy.

Pracownik, który nie zgadza się z takim werdyktem, może odwołać się do sądu pracy kwestionując powód wypowiedzenia. W takiej sytuacji to sąd pracy będzie oceniał prawidłowość tego wypowiedzenia analizując jego przyczynę.

Także i ta umowa może być w każdym czasie wypowiedziana przez obie strony. Okres jej wypowiedzenia jest uzależniony od tzw. zakładowego stażu pracy (tj. od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i to bez względu na przerwy w zatrudnieniu). Wynosi on:

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Także i ta umowa może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron oraz przez każdą ze stron bez wypowiedzenia. Ważne przy tym, aby oświadczenie strony rozwiązującej umowę o pracę (za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia) były sporządzone na piśmie i zawierało własnoręczny podpis sporządzającego.

Wprawdzie w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie ma takiego obowiązku, to jednak zachowanie takiej formy (pisemnej) jest zalecane dla celów dowodowych.

Gdy umowę wypowiada lub rozwiązuje bez wypowiedzenia pracodawca, musi podać pracownikowi powód takiego wypowiedzenia lub rozwiązania. W piśmie tym obowiązkowo musi znaleźć się pouczenie o możliwości odwołania się pracownika do sądu pracy oraz o terminie jego sporządzenia i złożenia.