Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który nie chciał przyznać podatnikowi prawa do zwolnienia w PIT. Sąd kasacyjny uznał jednak, że naukowiec wysłany za granicę nawet na dwa lata jest w podróży służbowej (sygnatura akt: II FSK 309/11).

Jak podkreśliła sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka,  mimo że pracownik naukowy ma urlop szkoleniowy wciąż jest związany z uczelnią macierzystą. Podczas pobytu za granicą pobiera od niej wynagrodzenie i ma obowiązek składania specjalnych sprawozdań. Uznanie, że naukowiec jest w podróży służbowej, oznacza, że  wydatki związane z zagranicznym pobytem do wysokości diety są zwolnione z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT).

W sprawie chodziło o środki uzyskane przez uczestnika programu „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców". Z jego wniosku o  interpretację  wynikało, że w lipcu 2009 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało Wydziałowi Matematyczno-Fizyczno-Technicznemu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie środki na sfinansowanie jego uczestnictwa w projekcie badawczym na amerykańskiej uczelni.

Pieniądze te służyły sfinansowaniu podróży oraz kosztów pobytu. We wniosku  naukowiec podkreślił, że w czasie wykonywania projektu pozostaje w stałym zatrudnieniu na swoim macierzystym uniwersytecie. Jest na płatnym urlopie szkoleniowym. Zapytał, czy ma prawo do zwolnienia z PIT.

Fiskus nie dopatrzył się jednak podstaw do przyznania mu żadnej z preferencji. Przypomniał, że do objęcia wydatków na pobyt zwolnieniem jako diety, jak przewiduje art. 21 ust. 1 pkt 16 o PIT, niezbędne  jest odbycie przez pracownika podróży służbowej. Zgodnie z prawem pracy podróżą służbową jest zaś każdy wyjazd na polecenie pracodawcy poza miejscowość, w której znajduje się jego siedziba lub poza stałe miejsce pracy – w celu wykonania zadania służbowego. Wnioskodawca nie jest w podróży służbowej, ponieważ jego uczelnia, czyli pracodawca, udzielił mu urlopu szkoleniowego. Nie otrzymuje on też stypendium.

Podatnik uznał, że fiskus się myli, i miał rację. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie potwierdził, że wyjazd i uczestnictwo w programie „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców" można uznać za odbycie przez pracownika podróży służbowej.

W ocenie WSA udzielenie podatnikowi urlopu szkoleniowego na czas wykonania zadania nie pozbawia prawa do zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT. Skarżący pozostaje w stałym zatrudnieniu, czyli jest pracownikiem. Innych   wymagań skorzystania ze zwolnienia nie ma. W spornym przypadku wyjazd i pobyt za granicą ściśle związany jest z obowiązkami, jakie spoczywają na pracowniku naukowym zatrudnionym na uniwersytecie. Stanowisko to w pełni zaakceptował NSA.

Wyrok jest prawomocny.