Spółka – co najmniej w latach 2000-2007 – zobowiązywała swoich partnerów handlowych do ścisłego przestrzegania ustalonych przez siebie cen sprzedaży na poszczególne typy drzwi antywłamaniowych. W przypadku, gdy dystrybutor nie wywiązywał się z narzuconych przez Gerdę warunków, ta zastrzegała sobie prawo do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym.
W grudniu 2009 r. Prezes UOKiK stwierdziła, że Gerda wraz z 45 dystrybutorami jej produktów zawierała niedozwolone porozumienia i w konsekwencji nałożyła na jej uczestników karę finansową w łącznej wysokości 1,2 mln zł. Przy czym sankcja nałożona na inicjatora porozumienia – spółkę Gerda wyniosła ponad 380 tys. zł. Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
2 października 2012 r. SOKiK oddalił odwołanie spółki Gerda i utrzymał karę finansową nałożoną na przedsiębiorcę przez UOKiK. - Doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję, w którym partnerzy handlowi zobowiązali się do stosowania cenników producenta zawierającego ceny sztywne sprzedaży - potwierdził sąd. Ta niedozwolona ingerencja w mechanizmy rynkowe wyłączyła w ocenie sądu konkurencję międzymarkową.
Od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przysługuje spółce prawo złożenia apelacji do Sądu Apelacyjnego.