Pracownik-ojciec z wielu uprawnień związanych z rodzicielstwem może korzystać na równi z żoną.

Zgodnie z art. 180 § 5 kodeksu pracy pracownica po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego  może zrezygnować z pozostałej jego części na rzecz ojca. Przejmuje on wtedy pozostałe sześć tygodni płatnego wolnego. Na mocy art. 182

2

kodeksu pracy ojciec, tak jak matka, może też wykorzystać fakultatywne cztery tygodnie urlopu macierzyńskiego, które są udzielane na wniosek zainteresowanego, złożony nie później niż na siedem dni przed zakończeniem części obowiązkowej urlopu macierzyńskiego.

Wspólne wychowanie

Potem każde z rodziców może   skorzystać z trzech lat bezpłatnego urlopu wychowawczego, podczas którego budżet państwa płaci im składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS, w tym emerytalną.

W myśl przygotowanego przez rząd projektu zmian od początku przyszłego roku z tego uprawnienia będą mogli korzystać także rodzice prowadzący działalność gospodarczą, pracujący na umowie- -zleceniu, a nawet bezrobotni (ich składki na ubezpieczenia społeczne będą niższe).

Co ważne, zgodnie z art. 186 § 3 kodeksu pracy, oboje rodzice mogą przebywać jednocześnie na urlopie wychowawczym nawet przez trzy miesiące. Nie powoduje to jego skrócenia. Po upływie kwartału, w którym oboje rodzice zajmowali się wychowywaniem potomka, urlop ten może brać tylko  jeden rodzic –  aż do wykorzystania 36 miesięcy. Co ważne, wychowawczy musi zostać wykorzystany do ukończenia przez dziecko czterech lat (lub 18 lat, jeżeli jest ono niepełnosprawne – w takiej sytuacji rodzicom przysługuje  zresztą dodatkowe 36 miesięcy tego urlopu).

Zasiłek za opiekę

Pracownik-ojciec ma także prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego z okazji urodzenia dziecka, a także, zgodnie z art. 188 k.p., do ukończenia przez potomka 14 lat. Co roku ma prawo do dwóch dni na opiekę nad nim. Nie musi przy tym tłumaczyć pracodawcy, jak zamierza spędzić ten czas z dzieckiem. Poza tym, w nieprzewidzianych sytuacjach, zawsze może skorzystać z czterech dni urlopu na żądanie. Obniży mu to jednak pulę przysługującego w danym roku urlopu wypoczynkowego.

Jeśli choroba dziecka zmusza pracownika do absencji, powinien skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Daje on prawo do zasiłku  z ZUS przez okres do 60 dni w ciągu roku z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przysługuje on w wysokości 80 proc. wynagrodzenia pracownika i jest wypłacany na podstawie zwolnienia lekarskiego. Do ukończenia przez dziecko dwóch lat, na podstawie art. 34 tej ustawy, może on być pobierany  nawet wtedy, gdy w domu przebywa matka, na co dzień opiekująca się dzieckiem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.rzemek@rp.pl