Miasto Ząbki ogłosiło przetarg na usługi doradztwa prawnego i reprezentowania w sprawach związanych z rozliczeniem podatku VAT. W wymaganiach dotyczących wiedzy i doświadczenia określiło, że oferent powinien się wykazać wykonaniem w przeszłości co najmniej jednej usługi zakończonej zwrotem podatku VAT o wartości nie niższej niż 3,5 mln zł.
Jeden z uczestników postępowania – firma PricewaterhouseCoopers – odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. Przekonywała, że te wymogi są nieadekwatne i nieproporcjonalne do przedmiotu zamówienia oraz naruszają uczciwą konkurencję, gdyż uniemożliwiają ubieganie się o zamówienie wykonawcom mającym doświadczenie niezbędne do jego realizacji.
Udział w przetargu nie może zależeć od kwoty zwrotu podatku
Argumentowała, że w żadnej z trzech inwestycji, które wskazywał zamawiający, nie ma mowy aż o tak wysokim zwrocie. Poza tym w wypadku podatku VAT procedury są takie same – niezależnie od kwoty zwrotu. To, czy on nastąpi, nie zależy od samego doradcy, ale od okoliczności związanych z faktyczną i prawną sytuacją danej instytucji czy przedsiębiorcy i od wartości samej inwestycji. Odwołujący podnosił także, że umowa doradztwa prawnego nie jest umową rezultatu, ale starannego działania.
Zamawiający po wniesieniu odwołania uznał argumenty odwołującego i zmienił zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ograniczył wymóg doświadczenia do odzyskania w przeszłości 1 mln zł podatku.
KIO uznała to ustępstwo za niewystarczające. Przychyliła się do argumentacji odwołującego dotyczącej charakteru umowy na usługi prawne. Wskazała też, że to, ile podatku VAT można odzyskać, zależy od okoliczności, na które doradca prawny nie ma wpływu. Uznała, że zakwestionowane zapisy faktycznie uniemożliwiły ubieganie się o udzielenie zamówienia wykonawcom mającym doświadczenie niezbędne do jego realizacji.
sygnatura akt: KIO 1280/12