Sąd zasadniczo utrzymał w mocy decyzję Komisji nakładającą okresową karę pieniężną na Microsoft za niezezwolenie jej konkurentom na dostęp, na rozsądnych warunkach, do informacji dotyczących interoperacyjności (sygn. T-167/08).

... działania Microsoft

24 marca 2004 r. Komisja wydała decyzję stwierdzającą, że przedsiębiorstwo Microsoft dopuściło się nadużycia swojej pozycji dominującej, polegającej na odmowie ujawnienia swoim konkurentom w latach 1998 - 2004 określonych informacji technicznych oraz na nieudzielaniu zgody na korzystanie z nich w celu opracowania i wprowadzenia na rynek konkurencyjnych systemów operacyjnych dla serwerów grup roboczych.

W konsekwencji Komisja nałożyła na Microsoft grzywnę i zarządziła, aby przedsiębiorstwo udostępniło niezbędne informacje oraz zezwoliło na korzystanie z nich na rozsądnych warunkach i w sposób niedyskryminacyjny. Ponadto przewidziano wyznaczenie niezależnego przedstawiciela, opłacanego przez Microsoft, uprawnionego do otrzymania informacji, dostępu do dokumentów, jak również dostępu do kodu źródłowego odpowiednich produktów Microsoft.

W lipcu 2006 r. Komisja nałożyła na Microsoft okresową karę pieniężną, gdyż uznała, że Microsoft nie zastosowało się do decyzji z 2004 r., ponieważ nie dostarczyło ścisłej i kompletnej wersji informacji dotyczących interoperacyjności za okres od grudnia 2005 r. do czerwca 2006 r., zaś żądane przez przedsiębiorstwo stawki wynagrodzenia za udostępnienie tych informacji były zbyt wysokie.

W wyroku wydanym 17 września 2007 r. sąd - w zasadniczym zakresie - utrzymał w mocy decyzję z 2004 r. Niemniej jednak, stwierdził w części nieważność artykułu decyzji dotyczącego niezależnego przedstawiciela (sygn. T-201/04).

Z uwagi na to, iż od 21 czerwca 2006 r. do 21 października 2007 r., zaproponowane przez Microsoft stawki opłat za dostęp do informacji technicznych, również miały charakter nieracjonalny - 27 lutego 2008 r. na amerykańskie przedsiębiorstwo nałożono nową okresową karę pieniężną w wysokości 899 milionów EUR.

Microsoft wystąpiło do Sądu UE z żądaniem stwierdzenia nieważności tej decyzji bądź jej uchylenia, albo obniżenia okresowej kary pieniężnej.

... nieco mniejsza kara

W wydanym dzisiaj wyroku, Sąd Unii Europejskiej zasadniczo utrzymał w mocy decyzję Komisji i oddalił wszystkie argumenty Microsoftu mające na celu stwierdzenie nieważności.

- Mając na uwadze zasady oceny opracowane przez Microsoft i Komisję – Microsoft było w stanie oszacować, czy żądane przez to przedsiębiorstwo do 21 października 2007 r. stawki wynagrodzenia w zamian za udostępnienie informacji dotyczących interoperacyjności miały racjonalny charakter w rozumieniu decyzji z 2004 r. - argumentował sąd.

Niemniej jednak, sąd uznał za konieczne obniżenie kwoty okresowej kary pieniężnej z 899 do 860 milionów EUR uwzględniając to, że Komisja zezwoliła Microsoft na utrzymanie do 17 września 2007 r. ograniczeń w zakresie wprowadzenia na rynek produktów „open source".