Zdaniem Trybunału pracodawca nie ma obowiązku uwzględnienia, do celów określenia wynagrodzenia swoich pracowników, doświadczenia zawodowego uzyskanego przez nich w innej filii koncernu (sygn. C-132/11).

Sprawa dotyczyła przewoźnika Tyrolean Airways, który popadł w spór z radą zakładową w przedmiocie nieuwzględniania okresów pracy ukończonych w dwóch innych filiach - Austrian Airlines i Lauda Air - do celów określania ich wynagrodzenia. Ponadto zgodnie z układem zbiorowym koncernu, przejście stewarda lub stewardessy z kategorii A do wyższej kategorii B mogło nastąpić tylko po przepracowaniu trzech lat w Tyrolean Airways.

Sąd II instancji w Innsbrucku rozpatrując spór, zwróci się do Trybunał Sprawiedliwości EU z pytaniem, czy dyrektywa zakazująca dyskryminacji bezpośredniej lub pośredniej pracownika ze względu na jego wiek, stoi na przeszkodzie postanowieniu układu zbiorowego, które do celów ustalania wysokości wynagrodzenia, uwzględnia jedynie doświadczenie zawodowe nabyte u określonego przewoźnika lotniczego, wyłączając tym samym doświadczenie identyczne pod względem merytorycznym, ale uzyskane u innego przewoźnika należącego do tego samego koncernu.

Trybunał - w wyroku wydanym 7 czerwca 2012 r. - uznał, iż postanowienie zawarte w układzie zbiorowym Tyrolean Airways nie wprowadza odmiennego traktowania ze względu na wiek.

- O ile takie postanowienie może powodować odmienne traktowanie ze względu na datę zatrudnienia przez danego pracodawcę, to jednak ta różnica nie jest bezpośrednio lub pośrednio związana z wiekiem. W istocie bowiem doświadczenie uzyskane przez stewarda lub stewardessę u innego przewoźnika tego samego koncernu nie jest uwzględniane przy zatrudnieniu, niezależnie od ich wieku w chwili zatrudnienia - uzasadniał Trybunał.