Zwalnianie pracowników to bardzo wrażliwa materia. Nie ma tu miejsca na impulsywne działania. Pochopne, nieprzemyślane decyzje, mogą firmę wiele kosztować. Za próbę zwolnienia osoby, która jest nietykalna, grozi pracodawcy obowiązek wypłaty odszkodowania.
Często też nie tylko, że nie zakończy z nią współpracy, to jeszcze musi zapłacić jej pensję za czas, gdy nie wykonywała ona służbowych obowiązków.Podstaw nietykalności pracowników jest wiele. Nie każda z nich działa jednak we wszystkich okolicznościach. Inaczej, gdy zakład chce się rozstać z konkretną osobą, a inaczej, gdy np. jest zmuszony do przeprowadzenia zwolnień grupowych.
Sprawy dotyczące zwolnień pracowników są jednymi z tych, które najczęściej trafiają na wokandę. Wielokrotnie spór rozstrzyga dopiero Sąd Najwyższy.W dzisiejszym vademecum podsumowujemy jego najciekawsze orzecznictwo z ostatnich siedmiu lat. W tym czasie okazało się bowiem, że wielu osobom, z pozoru „nie do ruszenia” można wypowiedzieć umowę o pracę albo zmienić warunki pracy i płacy.
Opisujemy wyroki mało znane, które jeszcze nie były szeroko komentowane. Wszystkie one rozwiązują ważne problemy w relacji na linii pracodawca – pracownik.Podsumowanie tego orzecznictwa to nieoceniona pomoc dla pracodawcy w sytuacjach nietypowych, wątpliwych czy kłopotliwych.
Dostęp do takiej wykładni przepisów jest o tyle istotny, że opinia sądu jest ważniejsza od urzędniczych interpretacji. Warto znać zdanie SN, by pozostać w zgodzie z prawem i nie skrzywdzić pracownika.
Zobacz inne zagadnienia omówione w poprzednich numerach Vademecum Kadry i Płace:
Nowe prawo zwiększa chaos w kadrach