Są rodzaje dotacji, że wystarczą dni, a czasem godziny, by przedsiębiorcy złożyli taką liczbę wniosków, że konkurs trzeba zamykać. Od razu też wiadomo, że pieniędzy nie starczy dla wszystkich chętnych.
Są jednak także inne sytuacje. Jak się okazuje, mazowieckie firmy niezbyt zainteresowane są zdobyciem dotacji służących dostosowaniu przedsiębiorstwa do najlepszych praktyk w zakresie ochrony środowiska. Mimo że konkurs został ogłoszony w ubiegłym roku, wciąż nie cały jego budżet został wyczerpany.
To może być sygnałem dla tych firm, które nigdy o środki unijne nie walczyły, uważając, że i tak nie mają szans, bo chętnych jest za dużo. Jak pokazuje ten przypadek, nie zawsze tak jest.
Dlatego Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, która w regionie odpowiada za wydatkowanie środków z programu regionalnego, przypomina, że wciąż można składać wnioski o dofinansowanie projektów w ramach działania 1.8 ,,Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik (BAT)”. Maksymalna wartość projektu to 8 mln zł, a maksymalna wysokość wsparcia nie może przekroczyć 50 proc. kosztów inwestycji (tzw. wydatków kwalifikowanych).
W ramach tej części programu mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać wsparcie dla inwestycji z zakresu:
- zmiany (zamiany) technologii służących eliminowaniu szkodliwych oddziaływań i uciążliwości poprzez zapobieganie i ograniczanie emisji do środowiska, zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, wodę oraz surowce, ze szczególnym uwzględnieniem wtórnego wykorzystania ciepła odpadowego oraz eliminacji wytwarzania odpadów,
- zmiany technologii ukierunkowanych na ograniczenie wielkości emisji niektórych substancji i energii do poziomu określonego w przepisach krajowych i unijnych oraz w dokumentach referencyjnych BAT,
- inwestycji w urządzenia ograniczające emisje do środowiska (tzw. urządzenia końca rury), których zastosowanie jest niezbędne dla spełnienia zaostrzających się standardów emisyjnych lub granicznych wielkości emisji.
Na dofinansowanie realizacji projektów wyłonionych w ramach konkursu przeznaczono 6 mln euro.
Jak mówi Mariusz Frankowski, p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, dofinansowaniem objęte zostaną inwestycje w urządzenia ograniczające emisje do środowiska, których zastosowanie jest niezbędne dla spełnienia zaostrzających się standardów emisyjnych lub granicznych wielkości emisji. Unijne wsparcie otrzymają najbardziej efektywne techniki w osiąganiu wysokiego ogólnego poziomu ochrony środowiska.
Kwalifikowane będą koszty prac inwestycyjnych, w tym: prace ziemne, prace budowlano-montażowe, prace instalacyjne, prace rozbiórkowe, pokrycie kosztów zakupu lub używania środków trwałych wraz z montażem i pierwszym uruchomieniem, o ile jest on wymagany przez firmę serwisową, lub dla zachowania gwarancji bezpośrednio związanych z realizacją projektu.
Co ważne, do dofinansowania zakwalifikujemy także prace przygotowawcze, np. przeprowadzenie prac studialnych, ekspertyz, przygotowanie dokumentacji technicznej, biznes planu czy raportu oddziaływania na środowisko.
Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w punkcie przyjmowania wniosków w siedzibie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa. Oczywiście wcześniej trzeba zapoznać się z dokumentacją konkursową (regulamin, wytyczne, instrukcja sporządzania aplikacji, wykaz niezbędnych załączników) oraz kryteriami wyboru projektów.
Te ostatnie pozwolą się zorientować, czy przygotowany przez firmę projekt ma szansę na uzyskanie dotacji. Wszystkie wymienione dokumenty można znaleźć na stronie internetowej MJWPU: www.mazowia.eu.