Konkretnie podmioty te przedkładają roczne zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów.
W tym roku robią to za 2011 r. Wykorzystują do tego nowe formularze różniące się nieco od tych sprzed roku czy dwóch. Obowiązek ten, zgodnie z art. 37 ustawy o odpadach, mają ci posiadacze, którzy prowadzą ich ewidencję. Czyli nie wszyscy. Np. nie składają sprawozdań ci, którzy wytwarzają odpady komunalne (szczegóły w tekście „Zgodnie z katalogiem”).
Nie składa ich też transportujący, gdyż wg definicji z ustawy o odpadach nie jest „posiadaczem” odpadów. Sprawozdawczy obowiązek nie dotyczy też osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, którzy wykorzystują odpady na własne potrzeby.
Przekazywanie informacji na podstawie ustawy o odpadach nie wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłaty marszałkowi
Natomiast w tym samym terminie, czyli do 15 marca sprawozdania przedkładają marszałkom także wytwórcy komunalnych osadów ściekowych. O czym dzisiaj nie piszemy.
Roczne sprawozdania przekazuje się marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, odbierania odpadów komunalnych, zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
Posiadacze odpadów są zobowiązani do sporządzenia zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów.
Składanie zbiorczych sprawozdań z ustawy o odpadach nie wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłaty marszałkowi. Konieczność jej płacenia dotyczy co do zasady prowadzących składowiska i wynika z prawa ochrony środowiska. Przypomnijmy, że zobowiązani do tego powinni je wnieść za 2011 r. marszałkowi województwa do końca stycznia (w takim samym terminie jak opłaty za gazy czy ścieki).
Jednak jeżeli śmieci zostały przekazane na rzecz podmiotu, który nie ma właściwego zezwolenia na unieszkodliwianie odpadów albo pozwolenia zintegrowanego (a wiele nie ma ważnych decyzji) to ten, kto przekazał odpady – płaci marszałkowi – także do końca stycznia. Jeśli ktoś nie zrobił tego do dziś, uiści zapewne opłatę wraz z karnymi odsetkami.
Bywają przypadki, że odpadowe sprawozdanie składa się w innym terminie niż 15 marca i właściwy w tym zakresie nie jest marszałek województwa. Jeżeli doszło do poważnej awarii (także przemysłowej), to podmiot uznany za wytwórcę odpadów przedkłada informację staroście właściwemu ze względu na miejsce powstania odpadów. Nie ma przy tym znaczenia ich ilość. Trzeba to zrobić w ciągu 30 dni od wystąpienia awarii. Taka informacja powinna zawierać:
- wyszczególnienie ilości i rodzaju odpadów powstałych w wyniku awarii;
- wskazanie miejsca i sposobu magazynowania tych resztek;
- opis dalszego sposobu gospodarowania nimi.