Na rozpatrzenie w Trybunale Konstytucyjnym czeka pytanie prawne Sądu Okręgowego w Gdańsku (P 47/11) dotyczące zgodności z konstytucją przepisów prawa zamówień publicznych (art. 26 ust. 3 i art. 46 ust. 4a) pozwalających na zatrzymanie wadium, gdy wykonawca nie dostarczył dokumentów lub oświadczeń potwierdzających, że spełnił wymagania określone przez zamawiającego. Pytanie dotyczy tych uczestników postępowania, którzy nie byli w stanie braków uzupełnić, ponieważ od początku nie spełniali warunków udziału w postępowaniu. Gdański sąd pyta, czy zatrzymanie jest zgodne z przepisami dotyczącymi wolności działalności gospodarczej – art. 20, art. 22 oraz art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

Wyrok TK może uczynić realnym odzyskanie zatrzymanego wadium

– Spotkałem się w swojej praktyce z wieloma takimi przypadkami – mówi „Rz" Janusz Niedziela, radca prawny specjalizujący się w zamówieniach publicznych. – Zdarza się bowiem, że wykonawcy zgłaszają swoje oferty w przekonaniu, że dysponują odpowiednim doświadczeniem lub personelem. Zamawiający nie uznaje ich jednak za wystarczające i żąda dodatkowych dokumentów, które miałyby potwierdzić spełnianie wymogów. Takich dokumentów uczestnik postępowania nie jest w stanie przedstawić, ponieważ tych wymagań nie spełnia – wyjaśnia Janusz Niedziela.

W takiej sytuacji, powołując się na art. 46 ust. 4a, wykonawcy zatrzymują wadium.

– To ewidentnie zabór mienia, bardzo niesprawiedliwe działanie. Czasem te wadia sięgają bowiem nawet kilkuset tysięcy złotych – mówi Janusz Niedziela.

Wykreślenia z pzp przepisów pozwalających zatrzymać wadium za braki formalne domagają się przedsiębiorcy (m.in. skupieni w Lewiatanie). Ten postulat uwzględnił Urząd Zamówień Publicznych w propozycjach zmian pzp.

Dokument został skierowany do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu. Prezes UZP  Jacek Sadowy  zapowiadał w rozmowie z „Rz", że nowe przepisy mogłyby wejść w życie już z początkiem 2013 r. Ci, którzy walczą w sądzie o zatrzymane wadium, liczą na to, że przepisami wcześniej zajmie się Trybunał.

– Gdyby orzekł niezgodność tych przepisów z konstytucją, to dla moich klientów będzie otwarta droga do wznowienia postępowania i szansa na odzyskanie wadium – mówi Adam Piórkowski, radca prawny. – Jeśli natomiast przepisy zostaną zmienione wcześniej przez Sejm, może się okazać, że Trybunał nie zajmie się już tą sprawą – mówi prawnik.

Podobnie sytuację ocenia Niedziela:

– W interesie moich klientów byłoby, aby Trybunał  rozpoznał tę kwestię jak najszybciej – mówi.

– Skład orzekający pracuje nad tą sprawą – mówi „Rz" Grażyna Grzegorska-Wolin z zespołu prasy i informacji TK. – Gdy uzna, że przygotował ją do rozprawy, wyznaczy termin – wyjaśnia.

Doktor Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę, że nawet jeśli Trybunał zajmie się sprawą już po zmianie przepisów, nie musi jej umarzać.

– Zgodnie z art. 39 ustawy o Trybunale  Konstytucyjnym jeśli uzna on, że jest to konieczne dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw, nie umarza postępowania, choć przepisy, które są jego przedmiotem, już nie obowiązują. Te  kwestie, jak i sama ocena, czy te przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą, należą do oceny Trybunału – podkreśla Piotrowski.

Czytaj także w serwisie:

Prawo w firmie

»

Firma

»

Zamówienia publiczne

Samorząd

»

Zamówienia publiczne