Szczególnie wrażliwą grupę osób, po ubiegłorocznych wpadkach ze składaniem sprawozdań wymaganych ustawą o odpadach, są osoby wykonujące zawody medyczne.
Medyk to przedsiębiorca
Wprawdzie kara za brak sprawozdania nie jest tak dotkliwa jak ubiegłoroczna za brak odpadowego sprawozdania, ale dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność często znacząca.
W przypadku medyków powstają dodatkowe wątpliwości. Ta grupa zawodowa, obok rolników, została imiennie wymieniona w definicji podmiotu korzystającego ze środowiska.
Wynika z niej, że obok przedsiębiorcy korzystającym jest także osoba prowadząca działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoba wykonująca zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki.
Natomiast z art. 284 prawa ochrony środowiska wynika, że osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami ponoszą opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie, w jakim wymaga to pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska oraz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo wodne. Wielu lekarzom czy pięlegniarkom wydawało się więc, że nie muszą tego robić, gdyż ich działalność nie wymaga pozwoleń środowiskowych.
Nic bardziej błędnego – przedstawiciele tych zawodów, żeby samodzielnie wykonywać swój zawód, muszą zarejestrować działalność gospodarczą. Tym samym mają takie obowiązki jak przedsiębiorcy. Co oznacza, że obowiązuje ich przesłanie sprawozdania (zwanego zgodnie z ustawą wykazem, i ewentualnie opłaty do urzędu marszałkowskiego, a samego wykazu także do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Tak tłumaczy przepisy resort środowiska.
Zobacz:
Informacja Ministerstwa Środowiska z 20 stycznia 2012 r. ( BP-065/6//12/KM )
Za przedszkole czasem się nie płaci
Inaczej niż z medykami jest z osobami, które prowadzą tzw. działalność oświatową, czyli przedszkole, punkt lub zespół przedszkolny czy szkołę. Może się zdarzyć, że prowadzący taką działalność nie zapłaci za korzystanie ze wyemitowane spaliny. Do prowadzenia tego rodzaju placówki nie jest bowiem niezbędny wpis do KRS czy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.
W związku z tym nie zawsze będą one zobowiązane do składania stosownego sprawozdania. Mają one natomiast obowiązek uiszczania opłat i składania wykazów, o ile ich działalność wymaga uzyskania pozwolenia na korzystanie ze środowiska. Jedną i drugą grupę obowiązuje zwolnienie z opłat z tytułu korzystania ze środowiska, jeżeli ich półroczna wysokość nie przekroczy 400 zł. jednak wykaz trzeba złożyć, nawet jeśli wyliczona opłata wnosi 1 czy 2 zł.
Przypominamy też, że to niejedyne ekologiczne obowiązki, którymi zostały obciążone prawie wszystkie firmy. Wytwórcy odpadów do 15 marca przedkładają marszałkowi województwa kilkunastostronicowe „Roczne zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów”. Będziemy o tym wkrótce pisali.