Jeśli darowiznę otrzymuje spółka jawna, komandytowa, partnerska, bądź komandytowo-akcyjna, które mają zdolność prawną, to wówczas ta spółka jest obdarowanym, a nie jej wspólnicy.
Tymczasem podatnikami podatku od spadków i darowizn są wyłącznie osoby fizyczne.
W związku z tym tylko darowizny otrzymane przez osoby fizyczne podlegają temu podatkowi. Dla jednostek zbiorowych uzyskana darowizna jest przychodem podlegającym podatkowi dochodowemu. Jednak spółka osobowa sama nie jest podatnikiem podatku dochodowego.
Podatnikami są jej wspólnicy. W związku z tym otrzymana przez spółkę osobową darowizna będzie w odpowiednich częściach (stosownie do proporcji udziałów w zysku) opodatkowana podatkiem dochodowym u wspólników (nie będzie u nich podlegała podatkowi od spadków i darowizn, bowiem to nie oni otrzymali darowiznę, tylko spółka).
Inaczej jest w wypadku spółki cywilnej. Nie ma ona zdolności prawnej. Nie może być stroną umowy darowizny. Jeśli ktoś chciałby obdarować spółkę cywilną, to w istocie dokona darowizny na rzecz wspólników. Otrzymana przez nich darowizna (w odpowiedniej części) będzie objęta podatkiem od spadków i darowizn.
Adam Bartosiewicz doktor nauk prawnych, doradca podatkowy, wspólnik w EOL Kancelaria Doradztwa Podatkowego