ŚWIADECTWO PRACY

- dodany do rozporządzenia poświęconego świadectwu pracy § 1a stanowi, że w razie rozwiązania (wygaśnięcia) stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracodawca wydaje świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Więcej w rozporządzeniu, które weszło w życie 7 grudnia (DzU nr 251, poz. 1509)

MEDYCYNA PRACY

-  jakie kwalifikacje muszą mieć pielęgniarki, by wykonywać zadania służby medycyny pracy – to temat rozporządzenia, które rozpoczęło żywot 14 października (DzU nr 206, poz. 1223)

ZWIĄZKI/RADY

- znowelizowana ustawa o europejskich radach zakładowych, która weszła w życie 22 października (DzU nr 213, poz. 1265)

NIEWYPŁACALNOŚĆ PRACODAWCY

- analizę ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy trzeba zacząć od 27 sierpnia 2009 r., kiedy to pochodząca z tej daty ustawa (przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych) zmieniła – uwaga! od 1 stycznia 2012 r. – w tej pierwszej wiele przepisów o zakresie oraz trybie zaspokajania roszczeń z Fun-duszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (DzU z 2009 r. nr 157, poz. 1241; art. 70). Kolejne zmiany dotyczące funduszu (zawarte i w ustawie o tym funduszu, i w ustawie o finansach publicznych) weszły w życie 6 października 2011 r. (DzU nr 197, poz. 1170), a następne, wyartykułowane już w rozporządzeniu i związane z przekazaniem mienia funduszu – 6 grudnia (DzU nr 256, poz. 1535)

REHABILITACJA ZAWODOWA

- szczególnie dla pracodawcy zatrudniającego niepełnosprawnych istotne są zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej, które weszły w życie 3 listopada (DzU nr 209, poz. 1244)

FUNDUSZ PRACY

- ten, kto interesuje się zasadami gospodarki finansowej Funduszu Pracy, powinien poznać treść rozporządzenia, które weszło w życie 1 listopada (DzU nr 221, poz. 1317)

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

- od 1 października obowiązuje część „ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat", tj. art. 50 – 53 dotyczące umowy zawieranej przez nianie z rodzicami dziecka (tzw. umowa uaktywniająca) oraz jej przepisy o składkach na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz zdrowotne. W związku z tym korekty objęły m.in. ustawy: o systemie ubezpieczeń społecznych, o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

(DzU nr 45, poz. 235). Tego samego dnia weszły w życie te przepisy rozporządzenia, które dotyczą kodów 04 30 i 04 31 z tytułu ubezpieczenia niań zatrudnionych na podstawie wspomnianej umowy uaktywniającej oraz płatników składek z tytułu tej umowy (DzU nr 109, poz. 633)

- nowa ustawa o usługach płatniczych wymusiła zmiany od 24 października w art. 47 ust. 4b i 4e ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, adresowane do płatników składek (DzU nr 199, poz. 1175)

EMERYTURY/RENTY

- 1 października zaczęły funkcjonować dodane do ustawy o emeryturach i rentach art. 194c – 194h poświęcone ponownemu przeliczeniu emerytury tym pracownikom, którzy między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r. przeszli na emeryturę, ale nie rozstali się z zakładem pracy (DzU nr 168, poz. 1001)

- od 23 listopada już według nowego rozporządzenia toczyć się będzie postępowanie o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412)

ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY

- korekty wprowadzone do znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych (art. 17) dotyczą zasiłku pielęgnacyjnego, a ściślej – tego, komu ów zasiłek nie przysługuje, np. osobie sprawującej opiekę, która już ma ustalone prawo do tego świadczenia na inną osobę w rodzinie lub poza rodziną. Zmodyfikowane przepisy obowiązują od 14 października (DzU nr 205, poz. 1212)

ABSENCJA

- tylko członków ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Służba SAR dotyczą, obowiązujące od 19 października, zmiany w rozporządzeniu o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy oraz udzielaniu pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 210, poz. 1253)

ZATRUDNIENIE SOCJALNE

- zmienione, obowiązujące od 12 października, rozporządzenie o przyznawaniu bezrobotnemu środków na  podjęcia działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych (DzU nr 217, poz. 1288)

- od 30 października zaczęły funkcjonować zmienione przepisy ustawy o zatrudnieniu socjalnym, które mają ułatwić znalezienie pracy przez wykluczonych. I tak np. ten, kto zatrudni absolwentów centrów i klubów integracji społecznej nie krócej niż przez 12 miesięcy, skorzysta z refundacji części wypłacanego wynagrodzenia. W związku z tą ustawą zaszły zmiany w dwóch innych: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; o spółdzielniach socjalnych (DzU nr 205, poz. 1211)

ZAWODY

A. lekarze

- szkoleniu specjalizacyjnemu lekarzy i lekarzy dentystów będących funkcjonariuszami Służby Więziennej lub zatrudnionych w podmiocie leczniczym utworzonym przez ministra sprawiedliwości lub organ Służby Więziennej poświęcone jest rozporządzenie, które zaczęło swój żywot 20 października (DzU nr 211, poz. 1261)

- minister zdrowia zadecydował, że od 1 grudnia wysokość opłaty za zgłoszenie do państwowego egzaminu specjalizacyjnego po raz czwarty i kolejny wynosi 700 zł za każde zgłoszenie (DzU nr 245, poz. 1464)

- w komisji orzekającej o niezdolności lekarza do wykonywania zawodu albo ograniczenia w wykonywaniu określonych czynności medycznych zasiadają lekarze wykonujący ten zawód co najmniej od siedmiu lat; więcej w rozporządzeniu obowiązującym od 2 grudnia (DzU nr 246, poz. 1475)

B. kolejarze

- zmienione od 2 listopada rozporządzenie dotyczy pracowników bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego, prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych oraz metra (DzU nr 223, poz. 1333)

C. nauczyciele

- na pytanie, jakich szczególnych kwalifikacji wymaga się od nauczycieli szkół artystycznych, odpowiada obowiązujące od 3 listopada rozporządzenie (DzU nr 224, poz. 1345)

D. urzędnicy państwowi

- służbie cywilnej, pracownikom urzędów państwowych oraz pracownikom samorządowym poświęcone są zmiany w trzech dotyczących ich ustawach, które weszły w życie 26 listopada (DzU nr 201, poz. 1183)

SŁUŻBY MUNDUROWE

A. żołnierze

- organy przedstawicielskie żołnierzy zawodowych tworzą: zebrania oficerów, podoficerów oraz szeregowych; przedstawicielstwo żołnierzy jednostki wojskowej (wybrani mężowie zaufania); zgromadzenie (mężowie zaufania wybrani przez zebrania), Konwent (dziekani korpusu oficerów wybrani przez zgromadzenia), Kolegium (mężowie zaufania korpusu podoficerów oraz korpusu szeregowych), Prezydium (przewodniczący Konwentu oraz kolegiów). Więcej w zmienionym i obowiązującym od 11 października rozporządzeniu (DzU nr 209, poz. 1246)

- żołnierze zawodowi mają prawo do dodatkowych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych. Dotyczące tej kwestii rozporządzenie weszło w życie 19 października (DzU nr 210, poz. 1252)

- „Pogrzeb organizuje i jego koszty pokrywa dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełnił ostatnio służbę wojskową, do wysokości pięciokrotności kwoty najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego obowiązującej w dniu śmierci żołnierza". Tej treści przepis rozporządzenia, które weszło w życie

1 listopada, stosuje się do kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych zmarłych po 28 lutego 2011 r. (DzU nr 221, poz. 1316)

B. policja

- na pytanie, kto ma szansę na pracę w policji, odpowiada zmieniony art. 25 ustawy o policji, w całości poświęcony postępowaniu kwalifikacyjnemu. Nowy przepis wszedł w życie 14 października (DzU nr 205, poz. 1205), a dzień później kolejna zmiana tej ustawy dotycząca awansowania na wyższe stopnie (DzU nr 207, poz. 1229). Jednocześnie tego samego dnia zaczęły obowiązywać zmienione przepisy rozporządzenia o mianowaniu policjantów na stopnie policyjne, w którym jest sporo zmian, zwłaszcza dotyczących egzaminów (DzU nr 220, poz. 1307)

- od 19 października wykaz uprawnionych do zawieszania policjanta w czynnościach służbowych przez przełożonych powiększył się o Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji; w rozporządzeniu są też inne korekty (DzU nr 210, poz. 1258)

- tryb ustalania okoliczności i przyczyn wypadków pozostających w związku z pełnieniem służby w policji regulowało dotąd rozporządzenie z 2005 r., od 30 listopada zastąpiło je nowe, z 10 października 2011 r. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed 30 listopada stosuje się przepisy dotychczasowe (DzU nr 243, poz. 1453)

C. Straż Graniczna

- od 1 listopada obowiązuje zmienione rozporządzenie dotyczące tej formacji, a ściślej – warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy SG dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe (DzU nr 210, poz. 1259)

- tematem kolejnego, też zmodyfikowanego, są należności za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania; weszło w życie 23 listopada (DzU nr 236, poz. 1403)

- obowiązujące od 2 grudnia nowe rozporządzenie w sprawie należności i świadczeń przysługujących funkcjonariuszom SG delegowanym do pełnienia służby poza granicami państwa (DzU nr 247, poz. 1476)

D. funkcjonariusze celni

- dotyczące ich rozporządzenia, które weszły w życie 23 listopada, dotyczą: oświadczeń o stanie majątkowym i nowego wzoru oświadczenia (DzU nr 236, poz. 1397) oraz stanowisk służbowych, trybu ich zmian i awansowania (DzU nr 237, poz. 1408)

E. ABW/BOR

- funkcjonariusz ABW i jego rodzina mają prawo – raz w roku i na koszt agencji – podróżować pociągiem (autobusem), a jeśli z tego nie skorzystają, to przysługuje im zryczałtowany równoważnik pieniężny. Dotyczące tej kwestii rozporządzenie zostało zmienione, a weszło w życie 29 października (DzU nr 220, poz. 1303)

- kwestia równoważnika pieniężnego za niewykorzystany przejazd jest też tematem rozporządzenia dotyczącego funkcjonariuszy BOR, obowiązującego od 1 listopada (DzU nr 221, poz. 1318)

F. strażnicy gminni

- w rozporządzeniu poświęconym zakresowi i sposobie wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) niektórych czynności Rada Ministrów doprecyzowała niektóre przepisy (§ 6 oraz 10 ust. 2), w tym dotyczące podstawy faktycznej legitymowania, które weszły w życie 2 listopada (DzU nr 222, poz. 1329)

G. Służba Więzienna

- obowiązujący od 23 listopada nowy wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego/kwatery tymczasowej (DzU nr 237, poz. 1414)

KONWENCJE

- Sejm wyraził ustawową zgodę, obowiązującą od 2 listopada, na ratyfikowanie przez Prezydenta RP konwencji o pracy na morzu, przyjętej przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie 23 lutego 2006 r. (DzU nr 222, poz. 1324)    —k.c.