Od początku miesiąca korzystniejsze stało się zatrudnianie absolwentów klubów integracji społecznej. Jeśli ich angaż będzie trwać przynajmniej rok, firmy mogą skorzystać z refundacji części wypłacanego tym pracownikom wynagrodzenia. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Rozszerzyła ona rolę klubów integracji społecznej i zrównała do pewnego stopnia ich uprawnienia z uprawnieniami centrów integracji społecznej.
Obie instytucje są obok spółdzielni socjalnych podstawowymi podmiotami tzw. aktywnej polityki społecznej. Ich głównym celem jest umożliwienie osobom narażonym na wykluczenie (np. długotrwale bezrobotnym lub niepełnosprawnym) powrotu do aktywności zawodowej i społecznej.
Dla sprawnego funkcjonowania takiego systemu niezbędne jest umożliwienie płynnego przechodzenia korzystających z niego osób między poszczególnymi etapami wsparcia. To było jednak dotychczas w istotny sposób ograniczone. Uczestnicy centrów i klubów integracji społecznej byli wykreślani z rejestrów bezrobotnych, tracąc w rezultacie uprawnienie do korzystania ze wsparcia dostępnego ze środków Funduszu Pracy. Pozostawiano ich samym sobie na otwartym rynku pracy, co obniżało skuteczność całego systemu.
Teraz to się zmieni. Nowela umożliwiła urzędom pracy wspieranie aktywności zawodowej uczestników i absolwentów centrów i klubów z wykorzystaniem pieniędzy z Funduszu Pracy. Wykreślenie z rejestru bezrobotnych skutkowało tym, że np. nie mogli się ubiegać o dotację. Od wejścia w życie nowelizacji zyskują oni status poszukujących pracy, co umożliwia im m.in. otrzymanie wsparcia na utworzenie spółdzielni socjalnej czy otworzenie działalności gospodarczej.
Dzięki temu podopieczni centrów i klubów łatwiej znajdą zatrudnienie i możliwość dalszej integracji społecznej. Angażująca ich firma może np. skorzystać z dofinansowania na przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb nowo zatrudnionej osoby, jeśli jest niepełnosprawna.
Uczyniony został w ten sposób istotny krok w stronę usprawnienia systemu reintegracji społecznej i zawodowej osób wykluczonych.
-oprac. kwa
Autor jest analitykiem Instytutu Spraw Publicznych
Zobacz:
»
»
Bezrobotny i stażysta w firmie
»
»
»