Już po raz 15 startuje konkurs „Polski produkt przyszłości”. Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Tak jak przy poprzednich edycjach został on objęty honorowym patronatem ministra gospodarki.
Swoje pomysły na nowoczesne produkty lub technologie mogą zgłaszać zarówno firmy, jak i instytuty naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe, zakłady doświadczalne oraz indywidualni wynalazcy. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest przedstawienie nowego, innowacyjnego wyrobu lub technologii w jednej z poniższych kategorii:
• wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej,
• technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej,
• wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej,
• technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej.
Kryteria oceny wniosków
Aby się przekonać, co kryje się pod tymi pojęciami, należy prześledzić kryteria oceny (wyboru) wniosków. Są one opublikowane na stronie www.ppp.pi.gov.pl wraz z innymi szczegółowymi informacjami o konkursie. Pozwolą się zorientować w tym, na co eksperci, oceniający poszczególne zgłoszenia, będą zwracać uwagę, co będzie budzić ich zainteresowanie i powinno przynieść firmie wdrożenie wynalazku.
W konkursie liczy się bowiem nie tylko sam pomysł na nowoczesny produkt lub technologię, lecz także możliwość zastosowania takich odkryć w praktyce. Innymi słowy nie chodzi o promowanie wynalazków jedynie dla samej idei ich tworzenia, ale przede wszystkim pod kątem ekonomicznie uzasadnionej możliwości ich wdrażania.
Dlatego właśnie przyjęte kryteria oceny koncentrują się przede wszystkim na poziomie innowacyjności rozwiązania, zapotrzebowaniu rynku na dany produkt oraz jego wpływie na środowisko. Istotne znaczenie przy wyborze najlepszych przedsięwzięć mają również: porównywalność parametrów technicznych z odpowiednikami światowymi, wzrost eksportu i zatrudnienia, konkurencyjność cenowa oraz kwestie związane z ochroną własności przemysłowej.
W każdej z wymienionych czterech kategorii przyznawana jest jedna nagroda oraz dodatkowo wyróżnienia. Nagrody i wyróżnienia „Polski produkt przyszłości” w kategorii „wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej” oraz w kategorii „technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej” przyznawane są za propozycję nowego, innowacyjnego produktu doprowadzonego najdalej do etapu prac wdrożeniowych.
Z kolei nagrody i wyróżnienia w kategorii „wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej” oraz w kategorii „technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej” przyznawane są za propozycję nowego, innowacyjnego produktu wdrożonego do praktyki produkcyjnej, w okresie od 12 do 21 miesięcy przed datą zgłoszenia projektu do konkursu.
Innymi słowy zgłaszane produkty powinny być wdrożone do praktyki produkcyjnej co najmniej od 12 miesięcy, nie dłużej jednak niż 21 miesięcy przed tą datą. Udział w konkursie to również możliwość zdobycia nagrody specjalnej „eCO2 innowacja”, ufundowanej przez ministra gospodarki dla produktu o największym potencjale w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Prestiż i reklama dla laureatów
Co mogą zyskać laureaci poszczególnych kategorii? Zwycięzcy otrzymają statuetkę, dyplom i przede wszystkim prawo posługiwania się w korespondencji i promocji znakiem i hasłem „Polski produkt przyszłości”. Jednak to nie wszystko.
Zwycięstwo to szansa na promocję i reklamę firmy w kraju i za granicą, m.in. przez udział w targach i obecność produktu w katalogu laureatów.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera promocję zwycięskich produktów m.in. poprzez:
• prezentowanie ich na krajowych i zagranicznych targach i wystawach innowacyjności,
• udział ich twórców w konferencjach, seminariach oraz programach radiowych i telewizyjnych poświęconych innowacyjności,
• zamieszczanie informacji o projekcie na portalu innowacji www.pi.gov.pl,
• upowszechnianie rozwiązania w katalogu laureatów konkursu w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej, który jest szeroko dystrybuowany w kraju i za granicą przez polskie placówki dyplomatyczne.
Projekty konkursowe można składać drogą pocztową lub bezpośrednio w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa, w nieprzekraczalnym terminie do 16 stycznia 2012.
Bez rekompensaty
Na stronie internetowej poświęconej 15. edycji konkursu „Polski produkt przyszłości” uczestnicy znajdą:
• regulamin konkursu,
• formularz zgłoszenia (odrębny dla każdej kategorii),
• instrukcję przygotowania załączników,
• kryteria oceny wstępnej,
• kryteria oceny zasadniczej,
• wykaz branż technologicznych,
• oświadczenie o dochowaniu tajemnicy służbowej przez członków kapituły.