Kredyty bankowe należą do najpopularniejszych źródeł zewnętrznego finansowania inwestycji. Na etapie planowania poszczególnych projektów inwestycyjnych przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę, że kluczowy dla rozwoju firmy będzie zarówno cel planowanej inwestycji, jak i koszt pozyskanego kapitału.
Dlatego tym chętniej sięgają po kredyt, im w większym stopniu stopa zwrotu z inwestycji przekracza koszty finansowania.
Na rynku bankowym oprócz standardowych kredytów inwestycyjnych dostępne są również alternatywne, tańsze produkty, które dają beneficjentom wiele dodatkowych, wymiernych korzyści.
Preferencyjnych kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw udziela m.in. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Każdy program inwestycyjny oferowany przez międzynarodową instytucję finansową szczegółowo określa kryteria otrzymania i wykorzystania przyznanych środków. Fundusze z linii kredytowych uruchomionych przez EBOR dystrybuowane są za pośrednictwem niektórych banków komercyjnych, z którymi zawarł on stosowne umowy.
To oznacza, że kredyty z dopłatami nie należą do powszechnie oferowanych produktów na polskim rynku bankowym.
Kredyt na poprawę efektywności
Nowoczesnym rozwiązaniem współfinansowanym przez EBOR, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem przedsiębiorców, jest Program Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce (PolSEFF).
– Celem tej inicjatywy jest zachęcenie polskich firm do obniżania kosztów energii – mówi Filip Mazurek, kierujący zespołem zarządzania produktami w departamencie marketingu bankowości przedsiębiorstw Banku Millennium.
W tym kontekście wskazuje on na rosnący udział wydatków na energię w kosztach stałych przedsiębiorstw korzystających z tradycyjnych, energochłonnych technologii. Taka sytuacja prowadzi w efekcie do trwałego zwiększania kosztów operacyjnych, zwłaszcza w tych, które prowadzą działalność w sektorze produkcyjnym.
Wraz ze wzrostem świadomości przedsiębiorców energooszczędne technologie stają się coraz częściej wdrażanym rozwiązaniem w polskich firmach.
– W ostatnim czasie wśród małych i średnich przedsiębiorstw obserwujemy zwiększające się zainteresowanie energooszczędnymi inwestycjami z sektora Cleantech i odnawialnych źródeł energii, należą do nich m.in. pompy ciepła, kolektory słoneczne do podgrzewania wody, ogniwa fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe – mówi Piotr Boliński, prezes funduszu kapitałowego Clean Energy Venture, inwestującego w projekty z tych sektorów.
Jego zdaniem ożywiony popyt inwestycyjny na energooszczędne technologie wynika przede wszystkim z tego, że przedsiębiorcy dostrzegli możliwość wyraźnego obniżania kosztów związanych z funkcjonowaniem firm. Ich decyzje wspierają m.in. dyrektywy UE, programy wsparcia i dynamiczny rozwój energooszczędnych technologii na świecie.
Na poprawę efektywności energetycznej w polskich firmach EBOR przeznaczył w tym roku kwotę 150 mln euro. Założeniem PolSEFF jest finansowanie projektów inwestycyjnych o krótkim okresie zwrotu, w formie kredytu lub leasingu.
Kredytem nie sfinansujemy budowy farmy wiatrowej, co wynika z wysokich kosztów takiego projektu oraz zbyt długiego okresu zwrotu z inwestycji. Za to zakres mniejszych inwestycji, które mogą być objęte programem, w zasadzie jest nieograniczony.
O tym, czy planowany projekt kwalifikuje się do sfinansowania go kredytem energooszczędnym, można dowiedzieć się w banku komercyjnym, który ma ten produkt w ofercie.
Zgłoszone projekty banki przesyłają do EBOR z prośbą o analizę i rozpatrzenie. Dzięki temu PolSEFF stale ewoluuje i staje się dla klientów coraz bardziej przyjaznym programem inwestycyjnym. Dlatego w każdym przypadku warto sprawdzić, czy bank będzie gotowy sfinansować poszczególne pomysły na energooszczędność.
Rodzaje projektów
Kryterium kwalifikującym poszczególne inwestycje do programu jest ich energooszczędność na poziomie minimum 20 proc. w skali roku. – Do energooszczędnych projektów można zaliczyć np. wymianę maszyn i urządzeń na nowe, bardziej wydajne, lub zużywające o min.
20 proc. mniej energii w porównaniu z dotychczas wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie – tłumaczy Filip Mazurek.
Urządzeniami wymienianymi na nowe mogą być np. agregaty chłodnicze, klimatyzatory, piece piekarnicze, maszyny pakujące, a nawet całe linie produkcyjne.
– Dodatkowo do PolSEFF kwalifikują się takie projekty, jak: ocieplenie hali produkcyjnej, magazynu, wymiana systemu ogrzewania, oświetlenia hal produkcyjnych, stolarki okiennej, zakup bojlerów biomasy czy instalacja odnawialnych źródeł energii – wymienia Filip Mazurek.
W przypadku projektów termomodernizacji nieruchomości (mających na celu redukcję utraty energii) warunkiem przystąpienia do programu jest uzyskanie energooszczędności na poziomie 30 proc.
Główne korzyści dla beneficjentów
Główną korzyścią dla firm zakwalifikowanych do PolSEFF jest znaczna redukcja kosztów zużywanej energii, a co za tym idzie poprawa wskaźników rentowności przedsiębiorstwa. Dodatkowo premia inwestycyjna oferowana przez EBOR skutecznie ułatwia dokonanie wyboru na rzecz wdrożenia nowoczesnych i bardziej efektywnych niż dotychczasowe źródeł energii.
– W zależności od kategorii inwestycji i osiąganego wskaźnika efektywności energetycznej beneficjent otrzyma od EBOR dofinansowanie w wysokości
10 lub 15 proc. wartości kredytu lub leasingu, czyli premię za osiągnięty efekt środowiskowy – tłumaczy Filip Mazurek. Oznacza to, że przy maksymalnej wartości projektu 1 mln euro zwrot środków może wynieść 100 lub 150 tys. euro. Pieniądze wypłacane są po zrealizowaniu inwestycji. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca realizuje inwestycje na warunkach znacznie korzystniejszych niż rynkowe.
Dodatkowe zalety
Oprócz niższych kosztów dużą zaletą tego rodzaju finansowania są mało skomplikowane formalności, bardzo podobne do tych, które trzeba spełnić, aby uzyskać standardowy kredyt inwestycyjny. Co istotne, również procedura związana z pozyskaniem premii od EBOR jest prosta i komfortowa dla klienta.
Cały proces pozyskania refundacji (od wnioskowania do EBOR po zaksięgowanie środków na wskazanym przez klienta rachunku) spoczywa na banku komercyjnym oraz na dedykowanym z ramienia EBOR konsultancie. Beneficjent może też liczyć na profesjonalne doradztwo konsultanta w kwestii energooszczędności na każdym etapie realizowanej inwestycji.
W przypadku inwestycji termomodernizacyjnych inżynierowie mogą przygotować również audyt energetyczny bez dodatkowych kosztów dla klienta.
– Dzięki dobrze przygotowanej dokumentacji w wielu przypadkach bank nie będzie wymagał przedstawienia biznesplanu – dodaje Filip Mazurek.
Współpraca z bankami
Zdaniem Anny Gregorczyk, dyrektor departamentu marketingu bankowości przedsiębiorstw w Banku Millennium, wprowadzenie do oferty banku nowych instrumentów finansowych, skierowanych do przedsiębiorców planujących inwestycje modernizacyjne, w znacznym stopniu zachęca klientów do współpracy.
Umowy z EBOR o udzielanie finansowania w ramach PolSEFF zawarły dotychczas tylko cztery banki. Należą do nich: Millennium, BNP Paribas Bank Polska, BGŻ i BZ WBK.
Do wzrostu popularności programu przyczyniają się różnego rodzaju targi, konferencje i seminaria.
Dzięki nim klienci mogą dowiedzieć się więcej o inicjatywie EBOR, a także wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami w zakresie energooszczędności z konsultantami bankowymi.
Parametry produktu
PolSEFF przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw, tzn. podmiotów, które zatrudniają do 250 pracowników, posiadają aktywa o wartości maksimum 43 mln euro lub wykazują roczne obroty na poziomie najwyżej 50 mln euro.
Kredyt energooszczędny oparty jest na zmiennym oprocentowaniu i można zaciągnąć go w złotych, euro lub dolarach. Maksymalna kwota kredytu wynosi 1 mln euro, a okres finansowania do siedmiu lat (w przypadku kredytu) i do sześciu lat (w przypadku leasingu).
Komentuje Piotr Maj, specjalista w departamencie marketingu bankowości przedsiębiorstw, Bank Millennium
PolSEFF to nowy program, który cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców sektora MŚP, przede wszystkim ze względu na jego uniwersalność i możliwość zastosowania w praktycznie każdej branży. Do objęcia finansowaniem kwalifikuje się bardzo szeroki katalog inwestycji, od wymiany pojedynczych maszyn przez całe linie produkcyjne. Wystarczy, aby nabywana w ramach programu maszyna była o 20 proc. bardziej energooszczędna od tej, którą ma zastąpić.
W PolSEFF wyższa wydajność urządzenia może być również traktowana jako element energooszczędności, co dodatkowo uatrakcyjnia program. Przykłady zrealizowanych inwestycji pokazują, że wymiana maszyny w ramach PolSEFF to nie tylko energooszczędność czy wyższa wydajność, ale także lepsza jakość produkcji.
To również nowe funkcjonalności, których oczywiście program nie bierze pod uwagę, a które mogą znacząco poprawić konkurencyjność przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorca wymienia maszyny i sfinansuje je w Banku Millennium, ma możliwość zakwalifikować się do PolSEFF i otrzymać dofinansowanie w wysokości 10 proc.
Z jednej strony inwestycja przyniesie oszczędności energii, z drugiej maszyna będzie tańsza niż w przypadku finansowania kredytem czy leasingiem w innym banku. Sama procedura finansowania niewiele różni się od przyznania zwykłego kredytu czy leasingu, a 10-procentowy zwrot w przypadku drogich maszyn czy kompleksowych inwestycji może wynieść nawet 100 tys. euro.
Oferta PolSEFF to także instalowanie odnawialnych źródeł energii i termomodernizacja nieruchomości przedsiębiorstwa. Tu dofinansowanie może wynieść 10 lub 15 proc. w zależności od osiąganych efektów inwestycji. Niewątpliwą zaletą programu jest możliwość finansowania inwestycji jednocześnie kredytem i leasingiem. Takie rozwiązanie udostępniliśmy w Banku Millennium.
Wówczas można połączyć wymianę maszyn poprzez leasing oraz np. ocieplenie hali i unowocześnienie systemu wentylacji poprzez kredyt inwestycyjny. Dofinansowanie będzie liczone od leasingu i kredytu, czyli podwójna korzyść dla klienta.