Potwierdzi
ł
to
Wojewódzki S
ą
d Administracyjny w Gda
ń
sku w wyroku z 22 grudnia 2010 (I SA/Gd 1127/10)
.
Sąd orzekł, że sprzedaż poza dystrybucją apteczną, przez nieuprawniony podmiot produktów, które mogą być oferowane konsumentom wyłącznie w aptekach, podlega VAT. Fakt, że podatnik dokonuje nielegalnego obrotu substancjami (lekami), nie zwalnia go z opodatkowania takiego obrotu.
WSA, powołując się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wskazał, że w odniesieniu do towarów, które co do zasady mogą być przedmiotem legalnego obrotu, organy podatkowe nie mogą czynić rozróżnienia między obrotem legalnym a nielegalnym, bo wprowadzanie takiego rozróżnienia powodowałoby zachwianie zasady neutralności opodatkowania i naruszałoby zasady konkurencji.
Tylko w sytuacji gdy nie jest możliwa jakakolwiek konkurencja między sektorem legalnym a nielegalnym i z wyjątkiem czynności mających za przedmiot takie towary, które nie mogą być w ogóle wprowadzone do obrotu publicznego (np. narkotyki), możliwe jest wyłączenie tego rodzaju obrotu z opodatkowania VAT.
W każdym innym wypadku prowadzenie nielegalnego obrotu substancjami, które co do zasady mogą być przedmiotem obrotu, ale są dostarczane przez dany podmiot nielegalnie (np. poza ustalonym reżimem aptecznym), musi podlegać VAT.
Opodatkowanie powinno zatem obejmować te czynności, które co prawda były niezgodne z prawem, jednak mogłyby być – przy założeniu spełnienia określonych warunków – wykonane jako legalne.
Brak opodatkowania nielegalnych działań prowadziłby do sytuacji, w której podmioty, które dokonywały dostaw i odpłatnego świadczenia usług, jako transakcji sprzecznych z prawem, znajdowałyby się w znacznie lepszej sytuacji niż legalnie wykonujące swoje usługi. Ich towary i usługi – nieobciążone VAT – byłyby pod względem ceny bardziej atrakcyjne dla konsumentów.
— Kalina Figurska-Rudnicka doradca podatkowy, starsza konsultantka w MDDP Doradztwo Podatkowe
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»
»
»