Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych to instytucja odpowiedzialna za realizację programu regionalnego. Obecnie prowadzi ona dwa konkursy dla przedsiębiorców. Do pozyskania są granty unijne.
Pierwszy z konkursów przeznaczony jest dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw i dotyczy działania 1.8. „Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie wdrażania najlepszych dostępnych technik (BAT)”. Nabór wniosków rozpoczął się z końcem czerwca i będzie prowadzony do wyczerpania budżetu (tzw. konkurs otwarty).
Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie projektów przede wszystkim w zakresie zmiany technologii:
- służących eliminowaniu szkodliwych oddziaływań i uciążliwości przez zapobieganie i ograniczanie emisji do środowiska,
- służących zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, wodę oraz surowce, ze szczególnym uwzględnieniem wtórnego wykorzystania ciepła odpadowego oraz eliminacji wytwarzania odpadów,
- ukierunkowanych na ograniczenie wielkości emisji niektórych substancji i energii do poziomu określonego w przepisach krajowych i wspólnotowych oraz w dokumentach referencyjnych BAT.
Dodatkowo mogą być także wspierane inwestycje w urządzenia ograniczające emisję do środowiska (tzw. urządzenia końca rury), których zastosowanie jest niezbędne dla spełnienia zaostrzających się standardów emisyjnych lub granicznych wielkości emisji.
Drugi konkurs ma charakter zamknięty. Końcowa data naboru została wyznaczona na 31 sierpnia. Tutaj przedsiębiorcy mogą skorzystać z działania 2.3 „Technologie komunikacyjne i informacyjne dla MŚP”. Jak wskazuje sama nazwa, wspiera ono projekty z zakresu:
- zastosowania i wykorzystania technologii informatycznych w przedsiębiorstwie, w tym zintegrowanych systemów do zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP (Enterprise Resource Planning) oraz systemów wspomagających zarządzanie relacjami z klientem klasy CRM (Customer Relationship Management),
- usług doradczych dotyczących zastosowania i wykorzystania technologii informatycznych w przedsiębiorstwie,
- budowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej w firmie.
Przedsiębiorcy, których projekty zostaną zaakceptowane, mają prawo oczekiwać refundacji 50 proc. poniesionych nakładów.
Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych wydatków, które zostaną uznane za kwalifikowane. Wnioski mogą składać mikro- i małe przedsiębiorstwa działające minimum 12 miesięcy oraz średnie przedsiębiorstwa bez ograniczenia czasu działalności.
Na te konkursy dokumenty należy dostarczyć do MJWPU, punkt przyjmowania wniosków, ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa. Szczegółowe informacje, w tym regulaminy, wytyczne dotyczące uznawania (kwalifikowania) wydatków oraz kryteria wyboru projektów, można pobrać ze strony internetowej www.mazowia.eu.
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
»