Kiedy przysługuje zażalenie na czynności komornika

Jestem dłużnikiem. Wierzyciel (świadczenia pieniężnego), w toku postępowania egzekucyjnego, po tym, kiedy druga licytacja nie doszła do skutku, złożył wniosek o przyznanie mu na własność, należącej do mnie, taśmy produkcyjnej za kwotę równą cenie wywołania. Komornik uwzględnił przedmiotowy wniosek. Moja skarga zaś na owo postanowienie została oddalona przez sąd rejonowy. Czy mogę odwołać się do sądu okręgowego od niekorzystnego rozstrzygnięcia sądu I instancji? Uważam, że błędnie ustalono wartość tej taśmy.

Publikacja: 15.03.2019 04:50

Kiedy przysługuje zażalenie na czynności komornika

Foto: Fotolia

W świetle art. 877 k.p.c. w sytuacji, w której druga licytacja nie doszła do skutku, wierzycielowi w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika, przysługuje prawo przejęcia ruchomości na własność za cenę nie niższą od ceny wywołania. W tym wypadku stosuje się odpowiednio przepis art. 875 § 2 k.p.c. Mianowicie: gdy egzekucję prowadzi kilku wierzycieli, pierwszeństwo przejęcia ruchomości na własność przysługuje temu z nich, który ofiarował najwyższą cenę, przy równej zaś cenie temu, na którego żądanie wcześniej dokonano zajęcia. Jeżeli wierzyciel nie skorzystał z prawa przejęcia ruchomości na własność, komornik umorzy postępowanie co do rzeczy niesprzedanej lub nieprzejętej na własność.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku