W kwietniu prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w zasadach przyznawania dotacji do kredytu technologicznego. Służy on do finansowania inwestycji w nowoczesne technologie. Nowe przepisy obowiązują od 23 maja.
Według nowych zasad premia technologiczna – czyli dotacja przeznaczona na spłatę części kredytu technologicznego – jest obliczana od wszystkich wydatków poniesionych na realizację inwestycji technologicznej (sfinansowanych wkładem własnym i kredytem technologicznym), nie zaś wyłącznie od wydatków pokrytych kredytem.
Zmiana ta umożliwi przedsiębiorcom uzyskanie refinansowania inwestycji technologicznej do 70 proc. jej wartości (wcześniej było to 70 proc. wartości kredytu). Oznacza to wzrost wypłacanej premii innowacyjnej.
Katalog kosztów kwalifikowanych (czyli podlegających refundacji) obejmuje teraz również zakup gruntu (do 10 proc. ogółu kosztów kwalifikowanych) oraz budowę budynków. Istnieje też możliwość refundacji 50 proc. wydatków na usługi doradcze związane z realizacją inwestycji (poniesione po złożeniu wniosku).
Premia zostanie wypłacona po zakończeniu inwestycji i nie będzie uzależniona od wartości sprzedaży nowych produktów i usług będących wynikiem wdrożenia technologii. Nowelizacja ustawy znosi bowiem obowiązek uzyskania określonego poziomu sprzedaży. Do tej pory sprzedaż musiała być równa kwocie wypłacanej premii technologicznej.
Nowe przepisy umożliwiają realizację inwestycji po złożeniu w BGK wniosku o dofinansowanie, a nie po przyznaniu promesy premii. Poza tym można wdrażać również własne nieopatentowane technologie. Ważne jest, aby inwestycja została utrzymana na terenie województwa, w którym została zrealizowana, przez co najmniej trzy lata od jej zakończenia.
Premia wypłacana jest jednorazowo na rachunek bankowy. Jej maksymalna wysokość wynika z limitów pomocy publicznej, nie może przekraczać 4 mln zł. BGK rozpatruje wnioski o premie do wyczerpania środków.
Kredytem technologicznym nie można finansować dużych projektów, czyli takich, których wartość przekracza równowartość 50 mln euro. Poza tym o kredyt nie mogą się ubiegać firmy działające w następujących branżach: rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo, rybołówstwo, wytwarzanie i obrót produktami imitującymi lub zastępującymi mleko oraz przetwory mleczne, sektor włókien syntetycznych, górnictwo węgla, hutnictwo żelaza i stali, budownictwo okrętowe.
Udział własny przedsiębiorcy w finansowaniu wydatków kwalifikowanych musi wynosić minimum 25 proc. Środki te powinny pochodzić z innych źródeł niż kredyt technologiczny czy pomoc publiczna udzielona w formie kredytów, gwarancji lub poręczeń, na warunkach korzystniejszych od rynkowych.
Bank komercyjny udziela kredytu technologicznego na takich samych warunkach, jakie obowiązują przy kredytach inwestycyjnych (w zasadzie warunki te są negocjowane z klientem).
Wysokość finansowania w dużym stopniu uzależniona jest od zdolności kredytowej firmy.
Przedsiębiorca może złożyć dowolną ilość wniosków o kredyt i dofinansowanie pod warunkiem, że każdy z nich dotyczy innej inwestycji i że nie są one ze sobą rzeczowo powiązane. Warunkiem jest także posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.
Lista Banków
Bank BPH, BPS, BRE Bank, PKO BP, Bank Pekao, Raiffeisen Bank Polska, ING Bank Śląski, DZ Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Handlowy, GBW, Mazowiecki Bank Regionalny, Bank Millennium, Alior Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy
Kredyt z premią
- Mikro, mała lub średnia firma, która realizuje inwestycję technologiczną, może wystąpić do jednego z banków uczestniczących w programie (lista obok) o przyznanie kredytu technologicznego.
- Inwestycja technologiczna polega na zakupie i wdrożeniu własnej lub kupionej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż od pięciu lat. Na podstawie tej technologii przedsiębiorstwo musi uruchomić wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Środki trwałe finansowane kredytem powinny być powiązane funkcjonalnie i służyć do realizacji celu określonego w umowie.
- Firmy realizujące inwestycje z wykorzystaniem kredytu technologicznego mogą otrzymać pomoc finansową ze środków UE polegającą na umorzeniu części przyznanego kredytu. Pomoc ta ma postać premii technologicznej wypłacanej przez BGK.
Procedura ubiegania się o premię
- Przedsiębiorca składa w banku kredytującym wniosek o udzielenie kredytu technologicznego
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku bank kredytujący przyznaje promesę kredytową lub zawiera wstępną umowę kredytową
- Firma składa w BGK (za pośrednictwem banku kredytującego) wniosek o dofinansowanie
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku BGK przyznaje promesę premii technologicznej
- Przedsiębiorca zawiera z bankiem kredytującym umowę o kredyt technologiczny
- Po otrzymaniu informacji o podpisaniu umowy kredytowej BGK zawiera z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie