Coraz więcej małych i średnich firm korzysta z preferencyjnych kredytów współfinansowanych przez instytucje europejskie. – Obecnie największym powodzeniem cieszą się produkty z dofinansowaniem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) – mówi Tomasz Kierzkowski z Pekao SA. – W pierwszym kwartale tego roku udzieliliśmy kilkuset takich kredytów.

– EBI wspiera pośrednio przedsiębiorców, zapewniając bankom komercyjnym tańsze środki na finansowanie kredytów – tłumaczy Tomasz Jakowiecki z BNP Paribas Fortis.

Są to kredyty o oprocentowaniu zmiennym, pomniejszonym o tzw. premię EBI, która wynosi zwykle 0,5 pkt proc. W zależności od waluty kredytu (może to być złoty, dolar lub euro), oprocentowanie oparte jest na trzymiesięcznej stawce WIBOR, LIBOR bądź EURIBOR. Do tego dochodzi marża określona przez bank.

– Dzięki premii EBI firma otrzymuje tańszy kredyt, niższe raty, a co za tym idzie osiąga lepsze wyniki – dodaje Tomasz Jakowiecki.

Im wyższa kwota kredytu, tym większe oszczędności dla przedsiębiorcy. Przy kredycie w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych różnica w miesięcznych ratach może sięgać kilku tysięcy złotych w porównaniu ze standardową ofertą kredytów inwestycyjnych.

EBI współfinansuje zarówno inwestycje w aktywa o charakterze materialnym, jak i niematerialnym oraz prawnym. Do pierwszej grupy można zaliczyć np. budowę hal produkcyjnych, zakup maszyn czy środków transportu. Inwestycje o charakterze niematerialnym to np. nakłady na badania i rozwój lub zakup licencji. Pożyczone środki można przeznaczyć też na pokrycie zobowiązań związanych z cyklem produkcyjnym.

Środki z EBI mogą być przeznaczone na inwestycje, których łączny koszt nie przekracza 25 mln euro. Kredytem można sfinansować maksymalnie 50 proc. wartości projektu, co daje kwotę 12,5 mln euro. Na inwestycje powyżej 25 mln euro kredytu udziela bezpośrednio EBI. Ale także finansuje maksymalnie 50 proc. jej wartości.

Wymagany wkład własny firmy to standardowo 20 proc. Kredyt spłacany jest przeważnie przez okres od dwóch do 10 lat (nie dłużej od ekonomicznego i technicznego życia projektu). Czas realizacji inwestycji to maksymalnie trzy lata.

Z finansowania objętego premią EBI wyłączone są firmy działające w niektórych sektorach. Na kredyt nie mogą liczyć przedsiębiorstwa, których działalność jest etycznie kontrowersyjna, ale też branże o wysokim ryzyku finansowym. Przykładem mogą być firmy zajmujące się badaniami nad klonowaniem człowieka, z branży zbrojeniowej, tytoniowej, hazardowej, prowadzące eksperymenty na zwierzętach, zanieczyszczające środowisko. Kredytu nie uzyskają też deweloperzy czy podmioty prowadzące ryzykowne transakcje finansowe.

– EBI z założenia kredytuje działalność biznesowo-rozwojową, a inwestycje w papiery wartościowe i nieruchomości do niej nie należą m.in. ze względu na dużą niepewność – tłumaczy Iwona Mirosz z kancelarii prawnej Bird & Bird.

W przypadku działalności deweloperskiej ważny jest m.in. brak możliwości trwałego zabezpieczenia kredytu (budowana nieruchomość może być sprzedana).

Korzyścią wynikającą z finansowania inwestycji z linii kredytowych EBI jest możliwość łączenia tych środków z innymi funduszami z Unii Europejskiej.

Banki udzielające kredytów z EBI

- BNP Paribas

- BOŚ

- BRE Bank

- BZ WBK

- Getin Bank

- Kredyt Bank

- Millennium

- Nordea

- Pekao

Definicja niewielkiej firmy według UE

>> Zgodnie z z unijnymi kryteriami zawartymi w rekomendacji Komisji Europejskiej z 2003 r. małe i średnie firmy to takie podmioty, które:

– zatrudniają do 250 pracowników,

– posiadają aktywa o maksymalnej wartości 43 mln euro lub wykazują roczne obroty na poziomie najwyżej 50 mln euro.

>> Firma występująca o finansowanie ze środków UE musi być autonomiczna (inna firma może być właścicielem nie więcej niż 25 proc. kapitału zakładowego).