Czy mimo zwolnienia lekarskiego pracownik może wykonywać zadania, jeśli się dobrze czuje?
Generalnie nie, bo lekarz wystawia taki dokument, gdy pracownik nie jest zdolny do wykonywania pracy, a czas ten powinien tak wykorzystać, by jak najszybciej powrócić do zdrowia. Pracodawca nie powinien więc go dopuszczać do realizacji zadań służbowych.
Jeżeli jednak pracownik, któremu okres zwolnienia lekarskiego jeszcze nie minął, przychodzi do pracy, wyraża chęć jej świadczenia i szef się na to godzi, powstaje pytanie, jakie należy mu się wynagrodzenie.
Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy § 1 za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby trwającej do 33 dni łącznie w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują więcej. Po upływie tych okresów pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
Powrót do pracy w okresie zwolnienia lekarskiego powoduje natomiast – co do zasady – utratę prawa do zasiłku i wynagrodzenia chorobowego (świadczeń chorobowych).
Oznacza to, że pracownikowi za ten czas przysługuje normalne wynagrodzenie za pracę, zgodnie z art. 80 k.p. w zw. z art. 17 ustawy z 15 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Potwierdzeniem tego stanowiska może być np. wyrok Sądu Najwyższego z 9 października 2006 (II UK 44/06).
Autor jest radcą prawnym, partner w Kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie prawni
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
Usprawiedliwiona nieobecność w pracy
»
»
»
»
»
Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe
»
Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe pracownika