Będzie można posługiwać się nimi np. w sądzie, który w razie wątpliwości po prostu zweryfikuje wydruk w komputerze.

System ma zapewnić powszechny i bezpośredni dostęp do informacji Krajowego Rejestru Sądowego.

Projekt odchodzi nie tylko od wymogu posługiwania się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który blokował postęp informatyki w sądach, ale też od prostszych form e-weryfikacji, które zastosowano np. w lubelskim e-sądzie.

W piątek (12 maja) Sejm uchwalił nowelę ustawy o KRS, która zgodnie z dodaną poprawką ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r.

Przedłużono o kwartał ten moment, aby Ministerstwo Sprawiedliwości miało czas na wydanie aktów wykonawczych, a zwłaszcza przeprowadzenie odpowiedniego przetargu, gdyż projekt wymaga informatycznego uzbrojenia sądownictwa.

Obecnie Centralna Informacja KRS wydaje wyciągi, zaświadczenia oraz udziela informacji w formie elektronicznej i papierowej, ale moc dokumentów urzędowych (a wymagane są one np. przed sądem czy w urzędach) mają wyłącznie papierowe.

Katalog udostępnianych internetowo informacji oraz cechy wydruków umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w KRS określi minister sprawiedliwości w rozporządzeniu. Jak powiedział „Rz" prof. Jacek Gołaczyński, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, wszystkie istotne informacje będą dostępne w internetowej formie.

– Od dawna postulujemy, żeby rejestry były dostępne online i aby była możliwość uzyskiwania wydruków w tej formie – mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor departamentu prawnego PKPP Lewiatan. – To nie tylko ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, ale i wzmacnia jej bezpieczeństwo.

Etap legislacyjny:

- projekt trafi do Senatu

Czytaj też:

Rejestr sądowy w formie elektronicznej

Odpisy z Internetu mają być jak papierowe

Więcej w serwisie:

Firma w sądzie

»

Krajowy Rejestr Sądowy