Dzisiaj wchodzi w życie

nowela kodeksu postępowania cywilnego

(art. 479

22

). Przedłuża ona z dwóch do pięciu lat okres, w którym można wznowić sprawę gospodarczą po prawomocnym wyroku na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Orzeczenie przez TK niezgodności z konstytucją aktu, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie sądowe, jest jedną z przesłanek pozwalających na wznowienie postępowania, a w razie sukcesu tej akcji – na zmianę wyroku.

Jednakże w sprawach gospodarczych (gdzie cały czas obowiązują podwyższone rygory procesowe) okres ten jest krótszy i wynosi tylko dwa lata. Z tego powodu zdarzało się, że mimo uchylenia przez Trybunał przepisu, na podstawie którego sąd wydał orzeczenie, upłynął już dwuletni okres na wznowienie i przedsiębiorca nie mógł skorzystać z tego środka odwoławczego. Jedną z takich spraw zajmował się TK, który w wyroku z 20 października 2009 r. (sygn. SK 6/09) wskazał, że potrzeba stabilizacji obrotu gospodarczego nie uzasadnia aż takiego ograniczenia dochodzenia swoich praw z przyczyn, na które zainteresowany (przedsiębiorca) nie ma wpływu.

Podstawa prawna:

- ustawa z 25 lutego o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (DzU nr 87, poz. 482)