JSW SA po zapowiedzi związków zawodowych o planowanych działaniach protestacyjnych, których celem miało być uniemożliwienie dostaw węgla, postanowiła działać. Wystąpiła do sądu o wydanie zakazu podejmowania wszelkich działań lub zaniechań zmierzających do blokowania przeładunku lub transportu węgla.
– Strajk nie może być narzędziem do załatwiania partykularnych interesów. Tylko wyjątkowo prawo do strajku może naruszać chronione przepisami interesy majątkowe właściciela zakładu. Jest to najbardziej radykalna forma nacisku na pracodawcę i nie może być tak, że inne formy protestu będą jeszcze bardziej dotkliwe dla zakładu i jego interesów – mówi Michał Romanowski, radca prawny w Kancelarii Romanowski i Wspólnicy, reprezentujący JSW SA.
Podkreśla, że czym innym jest przerwanie pracy, a czym innym blokowanie działalności przedsiębiorstwa i narażanie go na straty i szkody. – Dlatego na podstawie art. 439 kodeksu cywilnego zwróciliśmy się do sądu z roszczeniem o wydanie zakazu blokowania wysyłki węgla – mówi.
Roszczenie o zapobieżenie szkodzie uchroniło spółkę przed blokadą związków
Sąd Okręgowy w Gliwicach orzekł korzystnie dla JSW. Uznał, że akcja protestacyjna naruszy korzystanie z prawa własności przedsiębiorstwa służącego do przeładunku węgla. Zdaniem sądu blokada wysyłki węgla naruszałaby porządek prawny do niezakłóconego bezprawną ingerencją osób trzecich korzystania z własności i dlatego taka akcja protestacyjna nie spełnia przesłanek legalności określonych w art. 25 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
– To bardzo niebezpieczny dla związków precedens. Mam wątpliwości, czy sąd mógł w takiej sprawie zastosować przepisy kodeksu cywilnego. Owszem, art. 300 kodeksu pracy pozwala wyjątkowo stosować przepisy k.c., ale to rozwiązanie jest przeznaczone do indywidualnych stosunków pracy – mówi Marcin Zieleniecki, ekspert biura prawnego NSZZ „Solidarność".
Jego zdaniem postanowienie sądu wkracza w sferę zbiorowego prawa pracy. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych świadomie ogranicza ingerencję wymiaru sprawiedliwości w spór toczony przez strony.
Zaleca on większą powściągliwość w zapowiedziach planowanych akcji protestacyjnych. Pracodawcy będą zaskakiwani i trudniej im będzie zablokować akcje protestacyjne.
– Związek przeanalizuje przepisy, by w przyszłości uniknąć takich rozstrzygnięć – mówi Zieleniecki. W odpowiedzi na sądowy zakaz blokady wysyłki węgla związkowcy rozpoczęli wczoraj strajk włoski w JSW.
Zobacz więcej w serwisie:
» Kadry i płace » Związki zawodowe i rady pracowników » Strajki i spory zbiorowe
masz pytanie, wyślij e-mail do autora t.zalewski@rp.pl