„Wsparcie komercjalizacji badań naukowych” to nazwa jednej z części regionalnego programu województwa małopolskiego. Kryje się ona pod działaniem 2.2, które z kolei dzieli się jeszcze na schematy.
I właśnie schemat A „Projekty badawcze” jest przedmiotem obecnego konkursu organizowanego przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości.
Zgodnie z jego nazwą na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy planujący lub realizujący własne programy badawcze mające na celu wprowadzenie na rynek nowych wyrobów lub usług bądź znaczącą modyfikację oferowanych obecnie.
Mówiąc precyzyjnie, MCP będzie udzielać dotacji na dwa następujące typy projektów:
- badania przemysłowe realizowane przez firmy z sektora MŚP we współpracy z organizacją badawczą,
- badania przedkonkurencyjne (eksperymentalne prace rozwojowe) realizowane w przedsiębiorstwach.
O tym, kto dokładnie ma prawo ubiegać się o pomoc, decyduje typ projektu. W pierwszym przypadku są to mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy współpracujący w zakresie prowadzenia badań przemysłowych z podmiotami spełniającymi definicję organizacji badawczej. W szczególności chodzi tu o jednostki naukowe, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe.
W drugim przypadku (II typ projektu – badania przedkonkurencyjne) o grant może wystąpić jednostka naukowa, szkoła wyższa lub organizacja pozarządowa. Jednak warunkiem jest spełnienie definicji przedsiębiorstwa, w tym sprostanie kryterium firmy mikro-, małej lub średniej. W ramach tego konkursu na dofinansowanie wszystkich projektów władze samorządowe zarezerwowały prawie 6 mln zł.
Jakich dotacji mają prawo oczekiwać wnioskodawcy? To zależy od wielkości firmy i rodzaju realizowanego projektu.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zgodnie z regulaminem konkursu wartość tzw. wydatków kwalifikowanych nie może przekraczać 400 tys. zł.
Zatem z założenia dofinansowana ma zostać większa liczba projektów, ale o stosunkowo małej wartości. Ujmując procentowo wartość dotacji do wielkości wydatków kwalifikowanych, może ona stanowić do:
- 70 proc. na wsparcie badań przemysłowych, jeżeli projekt realizuje mikro- lub mała firma,
- 60 proc. dla średnich przedsiębiorstw,
- 50 proc. dla pozostałych podmiotów,
- 45 proc. na wsparcie badań przedkonkurencyjnych, jeżeli będą realizowane przez mikro- lub małe przedsiębiorstwa,
- 35 proc. dla średnich firm,
- 25 proc. dla pozostałych podmiotów.
Istnieje możliwość zwiększenia udziału środków unijnych w finansowaniu projektu o 15 pkt proc. po spełnieniu przez wnioskodawcę dodatkowych warunków opisanych w regulaminie konkursu (jednak dotacja w żadnym razie nie może przekroczyć 80 proc.).
Wniosek o dofinansowanie należy przesłać w wersji elektronicznej (korzystając z regionalnego systemu informatycznego), a następnie dostarczyć w formie wydruku (w formie określonej w regulaminie) do siedziby Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości (ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków).
Szczegółowe informacje o konkursie są na stronie internetowej www.mcp.malopolska.pl.
Więcej o małopolskich programach regionalnych w serwisie: