Kredyt technologiczny ma zwiększyć zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami w nowe technologie. Zmiana w prawie ma pomóc w wykorzystaniu unijnych środków przeznaczonych na finansowanie innowacji. Do tej pory projekt ten nie cieszył się zbyt dużą popularnością.
Nowe przepisy umożliwią obliczanie premii technologicznej od wszystkich wydatków poniesionych na realizację inwestycji technologicznej. Mogą to być wydatki sfinansowane i wkładem własnym, i kredytem technologicznym. Do tej pory brane były pod uwagę wyłącznie wydatki sfinansowane kredytem.
Zmiana ta umożliwi przedsiębiorcom refinansowanie inwestycji technologicznej do 70 proc. jej wartości, a nie jak obecnie do 70 proc. wartości kredytu. Oznacza to wzrost wypłacanej premii innowacyjnej. Katalog kosztów kwalifikowanych (branych pod uwagę) obejmie także zakup gruntu (wydatki na ten cel mogą wynieść do 10 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych) oraz budowę budynków. Istnieje poza tym możliwość refundacji 50 proc. kosztów usług doradczych związanych z realizacją inwestycji (poniesionych po złożeniu wniosku).
Wypłata premii nastąpi po zakończeniu inwestycji i nie będzie uzależniona od sprzedaży nowych produktów i usług będących wynikiem wdrożenia technologii. Nowelizacja znosi obowiązek uzyskania określonej wielkości sprzedaży po uzyskaniu unijnej pomocy. Do tej pory sprzedaż musiała być równa kwocie wypłacanej premii technologicznej. Nowe przepisy dają możliwość realizacji inwestycji po złożeniu w BGK wniosku o dofinansowanie, a nie po przyznaniu promesy premii.
Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej jest teraz w trakcie uchwalania przez parlament. Prawdopodobnie przepisy wejdą w życie w drugim kwartale tego roku.
Na warunkach rynkowych
O kredyt technologiczny mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce. Kredyt udzielany jest na realizację inwestycji, mających na celu zakup i wdrożenie własnej lub kupionej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż pięć lat. Na podstawie tej technologii powinno być uruchomione wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Środki trwałe muszą być powiązane ze sobą funkcjonalnie i służyć do realizacji określonego w umowie celu.
Ustawa nie określa maksymalnej i minimalnej wartości kredytu technologicznego. Jedynym ograniczeniem jest zakaz finansowania dużych projektów, czyli takich, których wartość przekracza równowartość 50 mln euro.
5 lat to maksymalny okres, przez jaki może być stosowana na świecie technologia finansowana kredytem technologicznym
Kredyt technologiczny udzielany jest na warunkach rynkowych, takich na jakich bank kredytujący przyznaje kredyty inwestycyjne. Zgodnie z ustawą ani prowizja za udzielenie kredytu, ani oprocentowanie nie mogą być mniej korzystne w porównaniu z innymi kredytami inwestycyjnymi.
Udział własny przedsiębiorcy w finansowaniu wydatków kwalifikowanych musi wynosić minimum 25 proc. Środki te powinny pochodzić z innych źródeł niż kredyt technologiczny lub pomoc publiczna. Szczególnie chodzi o pomoc udzielaną w formie kredytów, gwarancji lub poręczeń na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku.
Warunki kredytowe są negocjowane przez klienta z bankiem kredytującym. W ciągu 60 dni od złożenia wniosku bank zawiera z przedsiębiorcą warunkową umowę albo przyznaje promesę kredytu technologicznego. Warunkiem jest posiadanie przez klienta zdolności kredytowej.
Jednorazowo lub w transzach
Przedsiębiorca może złożyć dowolną ilość wniosków o kredyt i dofinansowanie pod warunkiem, że każdy z nich dotyczy innej inwestycji i nie są one ze sobą rzeczowo powiązane. Ponadto klient musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, aby móc korzystać z kilku kredytów jednocześnie.
Przedsiębiorca – za pośrednictwem banku kredytującego – składa w Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o przyznanie premii technologicznej. Dołącza do niego warunkową umowę kredytu technologicznego. Premia wypłacana jest jednorazowo lub w transzach (nie częściej niż raz na trzy miesiące) na rachunek wskazany w umowie.
Maksymalna kwota przyznanej przez BGK premii technologicznej wynika z limitów pomocy publicznej (patrz ramka obok), a jednocześnie nie może przekraczać 4 mln zł. Wysokość premii określona jest w promesie premii technologicznej przyznawanej przez BGK po pozytywnej ocenie wniosku o dofinansowanie.
Obecne zasady wypłacania premii
- Musi być wypłacony cały kredyt technologiczny.
- Trzeba wykazać, że zostały poniesione wydatki kwalifikowane.
- Inwestycja technologiczna musi być zakończona.
- Należy potwierdzić fakturami sprzedaż towarów lub usług, będących wynikiem wdrożenia nowej technologii.
- Nie można przekroczyć progów pomocy publicznej, określonych regionalną mapą pomocy publicznej i zapisami ustawy.
- Kwota wypłacanej premii technologicznej lub raty premii technologicznej jest równa wartości netto sprzedaży towarów lub usług będących wynikiem inwestycji.
Statystyka
- Do 2 marca 2011 r. do BGK wpłynęło 180 wniosków o przyznanie premii technologicznej.
- Udzielono 71 promes premii technologicznych na łączną kwotę prawie 119 mln zł
- 65 wniosków nie spełniło kryteriów.
- Łączna wartość kredytów technologicznych udzielonych przez banki współpracujące z BGK wyniosła prawie 190 mln zł.
Lista banków współpracujących z BGK
- Bank BPH
- Bank Polskiej Spółdzielczości
- BRE Bank
- PKO BP
- Bank Pekao
- Raiffeisen Bank Polska
- ING Bank Śląski
- DZ Bank Polska
- Bank Ochrony Środowiska
- Bank Handlowy
- Gospodarczy Bank Wielkopolski
- Mazowiecki Bank Regionalny
- Bank Millennium
- Alior Bank
- Krakowski Bank Spółdzielczy
Cele kredytowania
- zakup – na warunkach rynkowych – nowych lub używanych środków trwałych, w tym budynków oraz ich części z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu;
- najem, dzierżawa lub leasing:
– środków trwałych, jeżeli umowa przewiduje obowiązek nabycia przez kredytobiorcę prawa własności środka trwałego z upływem okresu najmu, dzierżawy lub leasingu,
– gruntów lub budynków, jeżeli np. najem lub leasing będzie trwać co najmniej trzy lata od dnia zakończenia inwestycji technologicznej;
- rozbudowa istniejących budynków, maszyn, urządzeń stanowiących środki trwałe;
- instalacja i uruchomienie maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe;
- zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli umowa leasingu przewiduje obowiązek nabycia ich z upływem okresu leasingu; wartości niematerialne i prawne powinny być:
– aktywami przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.), będą przez niego wykorzystywane oraz pozostaną – co najmniej przez trzy lata od dnia zakończenia inwestycji – wyłącznie w zakładzie, w którym została zrealizowana inwestycja finansowana kredytem technologicznym,
– zostały nabyte od osób trzecich za cenę odpowiadającą wartości rynkowej,
– podlegają amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Procedury przy ubieganiu się o premię
- Przedsiębiorca składa w banku kredytującym wniosek o udzielenie kredytu technologicznego.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku bank przyznaje promesę kredytową lub zawiera wstępną umowę kredytową.
- Przedsiębiorca składa w BGK (za pośrednictwem banku kredytującego) wniosek o dofinansowanie.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku BGK przyznaje promesę premii technologicznej.
- Przedsiębiorca zawiera z bankiem kredytującym umowę o kredyt technologiczny.
- Po otrzymaniu informacji o zawarciu umowy kredytowej BGK podpisuje z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie.
Wyłączone działy gospodarki
- rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo
- rybołówstwo
- wytwarzanie i obrót produktami imitującymi lub zastępującymi mleko oraz przetwory mleczne
- sektor włókien syntetycznych
- górnictwo węgla, hutnictwo żelaza i stali
- budownictwo okrętowe
Wymagane dokumenty
- Opinia o nowej technologii, która ma być wdrożona w wyniku inwestycji; opinia jest wystawiana na wniosek przedsiębiorcy przez uprawnioną jednostkę naukową (w rozumieniu art. 2 pkt 9 lit. a – f ustawy z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki; DzU z 2004 r., nr 238, poz. 2390, ze zm.).
Opinia powinna zawierać m.in.:
– analizę wykazującą, że technologia będąca przedmiotem wniosku jest nowa w rozumieniu ustawy,
– charakterystykę technologii,
– informacje o sposobie jej wdrożenia,
– wykaz i uzasadnienie niezbędnych do wdrożenia środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,
– opis produktów lub usług mających być wynikiem inwestycji technologicznej.
- Biznesplan inwestycji technologicznej wraz z harmonogramem rzeczowo-finansowym oraz wykazem wydatków.
- Oświadczenie przedsiębiorcy o niefinansowaniu wkładu własnego ze środków publicznych.
- Informacja o uzyskanej pomocy publicznej na finansowanie inwestycji.
- Kopie dokumentów potwierdzających status przedsiębiorcy, wykazujących brak zaległości w opłacaniu należnych składek itp.
- Zobowiązanie przedsiębiorcy do przekazywania BGK informacji dotyczących inwestycji technologicznej, niezbędnych do realizacji obowiązków nałożonych na BGK przez ustawę.
Terminy
- BGK rozpatruje wnioski o przyznanie premii technologicznej według kolejności wpływu.
- BGK może przyznawać promesy premii do 15 września 2013 r.
- Bank kredytujący może zawrzeć umowę o udzielenie kredytu technologicznego do 31 października 2013 r.
- BGK może wypłacać premie technologiczne do 31 grudnia 2015 r.