Katalog okoliczności powodujących rozwiązanie spółki jawnej zawiera art. 58 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2094poz1037a.asp]kodeksu spółek handlowych[/link]. Jest on zamknięty.
Oznacza to, że ustanie jej bytu prawnego może nastąpić tylko w sytuacjach wymienionych w tym przepisie. Są one następujące:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki,
- jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
- ogłoszenie upadłości spółki,
- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
- prawomocne orzeczenie sądu.
Natomiast art. 59 k.s.h. jednoznacznie wskazuje, że nawet mimo zaistnienia powodów rozwiązania spółki, ale tylko tych wskazanych w jej umowie, podmiot może istnieć nadal, jeżeli fakt ten zaakceptowali wszyscy wspólnicy, a spółka kontynuuje swoją działalność. W takim wypadku umowę uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony.
[ramka][b]Przykład [/b]
Umowę Y sp.j., zajmującej się robotami budowlanymi, zawarto na czas oznaczony – wybudowania szpitala. Zlecenie to zostało zrealizowane, a wspólnicy spółki: Ksawery, Wiktor i Maurycy podjęli decyzję o kontynuowaniu jej działalności.
Spółka nie wykonywała jednak innych prac budowlanych. W związku z tym nawet wyrażenie zgody na dalsze istnienie podmiotu przez wszystkich jego uczestników nie spowoduje przedłużenia bytu prawnego spółki Y.
Nie prowadzi ona bowiem faktycznie swojej działalności. [/ramka]
Kontrakt spółki jawnej może dowolnie określać przesłanki jej rozwiązania. Jego zapisy mogą stanowić, że obowiązek zgłoszenia otwarcia jej likwidacji bądź uzgodnienia innego sposobu zakończenia jej działalności będzie np. efektem upływu czasu, na jaki został zawarty, podjęcia działalności konkurencyjnej przez minimum jednego wspólnika czy osiągnięcia celu spółki.
[ramka][b]Przykład [/b]
W umowie wskazano, że spółka jawna podlega rozwiązaniu, jeżeli jej roczny dochód przekroczy 500 tys. zł. Na 31 grudnia 2010 r. jej dochód wynosił 750 tys. zł.
Wspólnicy powinni więc zgłosić do KRS otwarcie jej likwidacji, chyba że uzgodnią inny sposób końca działalności spółki. [/ramka]
Aprobata dalszego trwania umowy spółki musi pochodzić od jej wszystkich uczestników. Przy czym nie ma znaczenia, czy mają oni prawo prowadzenia jej spraw oraz jej reprezentacji czy też są tych uprawnień pozbawieni.
Akceptacja może być wyrażona w dowolnej formie, a więc: uchwały (patrz wzór), e-mailowej, ustnej, przez fakt rzeczywistej kontynuacji działalności spółki bądź brak sprzeciwu któregokolwiek ze wspólników wobec podjęcia czynności po zaktualizowaniu się przyczyn rozwiązania spółki przewidzianych w umowie.
[ramka][b]Przykład [/b]
Jedną z przyczyn rozwiązania L sp.j. jest utrata koncesji na prowadzenie jednego z trzech przedmiotów działalności spółki. 2 lutego 2011 r. L straciła koncesję na obrót paliwami.
Wspólniczka Dagmara, zainteresowana przedłużeniem bytu prawnego spółki, która nadal faktycznie prowadziła działalność, skierowała następnego dnia do pozostałych dwóch wspólniczek Agaty i Kariny e-mail za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, w którym zakreśliła pięciodniowy termin na podjęcie decyzji co do dalszego istnienia spółki.
Zastrzegła, że bezskuteczny upływ terminu będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na dalsze trwanie umowy. Agata 7 lutego odpisała Dagmarze, że popiera jej stanowisko. Karina, mimo że potwierdziła otrzymanie wiadomości, nie wypowiedziała się.
Umowę uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony.[/ramka]
[i]Autorka jest adwokatem, prowadzi własną kancelarię w Płocku [/i]
[ramka][b]Więcej informacji [link=http://www.rp.pl/temat/72307.html]o likwidacji spółki jawnej[/link][/b][/ramka]
[ramka] Zobacz również [link=http://www.rp.pl/temat/68867.html][b]jakie są podatkowe konsekwencje likwidacji spółki jawnej[/b][/link] [/ramka]