Na licytacjach organizowanych przez firmy leasingowe przedsiębiorcy mogą kupować sprzęt komputerowy, elementy wyposażenia biur, maszyny, urządzenia i samochody. Auta poleasingowe są jedną z ciekawszych propozycji dla przedsiębiorców zainteresowanych kupnem pojazdu z rynku wtórnego. Zwykle są stosunkowo nowe (choć zwykle z ponadprzeciętnym przebiegiem), mają znane pochodzenie, a ich historia serwisowa jest udokumentowana.
– Firmy leasingowe mogą sprzedawać przedmioty z dwóch powodów: gdy leasing nie zakończy się wykupem albo gdy klient nie radzi sobie z płaceniem rat leasingowych i przedmiot trzeba windykować. Pierwsza sytuacja zdarza się rzadko. Na polskim rynku przeważają umowy z wartością wykupu na poziomie 1 proc., 5 proc. lub 10 proc. Wtedy klienci nie są zainteresowani pozostawieniem przedmiotu w firmie leasingowej. Znacznie częściej przedmiot leasingu wraca do firmy z powodu trudności finansowych przedsiębiorcy – tłumaczy Tomasz Gęsicki, koordynator programów dealerskich BZ WBK Leasing.
Pojazdy pochodzenia poleasingowego często trafiają do sieci komisów samochodowych, jednak przedsiębiorcy mogą je też kupować bezpośrednio od firm leasingowych. Ze względu na niskie koszty i łatwość dotarcia do potencjalnych odbiorców leasingodawcy najczęściej sprzedają je za pośrednictwem serwisów internetowych. Niektóre korzystają przy tym z pomocy zewnętrznych firm, inne prowadzą serwisy samodzielnie lub korzystają z międzynarodowych platform zbierających oferty z różnych spółek należących do grupy kapitałowej.
Sprzęt poleasingowy zwykle sprzedawany jest na aukcjach. Jednak wybór takiego rozwiązania jeszcze nie oznacza, że kupujący musi sam zadbać o sfinansowanie takiej transakcji. Aukcja służy tylko wyznaczeniu ceny, która zostanie wpisana do umowy, natomiast oferent może wziąć przedmiot w kolejny leasing (w firmie, która wystawiła go na aukcję lub w innej), sfinansować jego zakup z własnych środków lub wesprzeć się kredytem bankowym.
Na aukcjach organizowanych przez firmy leasingowe dominują pojazdy, w tym przede wszystkim samochody osobowe. Częściowo wynika to ze struktury polskiego rynku leasingu, na którym dominuje finansowanie pojazdów – dlatego jest ich też dużo wśród przedmiotów windykowanych od leasingobiorców. Jest jednak i drugie wyjaśnienie. Samochody można stosunkowo łatwo sprzedać niewyspecjalizowanym odbiorcom, dlatego firmy leasingowe chętnie wystawiają je na ogólnodostępne aukcje internetowe. Natomiast przy mniej typowych przedmiotach bardziej skuteczne może się okazać inne rozwiązanie.
– W Internecie klienci szukają najbardziej popularnych przedmiotów, takich jak samochody osobowe, ciągniki czy naczepy. Na aukcji trudno byłoby natomiast sprzedać specjalistyczną maszynę, którą może być zainteresowana jedynie bardzo wąska grupa przedsiębiorców. Takie urządzenia, zwłaszcza gdy wymagają instalacji lub konfiguracji do potrzeb konkretnego klienta, staramy się sprzedawać we współpracy z dostawcami tego typu urządzeń – wyjaśnia Tomasz Gęsicki z BZ WBK Leasing.
Jeszcze atrakcyjniejsze niż sprzęt poleasingowy mogą się okazać pojazdy pochodzące od firmy zajmującej się długoterminowym wynajmem. To usługa nieco podobna do leasingu, przede wszystkim pod względem korzyści podatkowych, jednak jej zakres jest szerszy. W przypadku wynajmu długoterminowego miesięczny czynsz jest wyższy, jednak obejmuje nie tylko użytkowanie pojazdu, ale też jego utrzymanie. Firma, która udostępnia auta przedsiębiorcom, zajmuje się więc m.in. organizacją napraw, sezonową wymianą i przechowywaniem opon, organizacją pojazdu zastępczego na czas naprawy itp. To zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo, że przez cały okres użytkowania pojazd będzie należycie utrzymywany.
W odróżnieniu od leasingu umowa wynajmu długoterminowego nie przewiduje możliwości wykupu pojazdu na koniec okresu użytkowania. Właścicielem pozostaje firma świadcząca usługę i to ona sprzedaje potem częściowo wyeksploatowany pojazd na rynku wtórnym.
[ramka][b]Gdzie szukać sprzętu poleasingowego[/b]
Informacje o pojazdach, maszynach i innych przedmiotach, które po zakończeniu umów leasingu pozostały własnością firm leasingowej, można znaleźć na stronach internetowych tych firm lub w serwisach współpracujących z nimi podmiotów. Ponieważ są to przedmioty używane, takie oferty należy traktować bardzo wstępnie.
Przed zawarciem transakcji należy starannie zweryfikować stan techniczny oferowanych maszyn czy urządzeń. Sami sprzedawcy zastrzegają często w swoich serwisach internetowych, że przed złożeniem oferty konieczne jest obejrzenie przedmiotów w miejscu ich przechowywania.
Tego typu oferty zwykle są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Wśród klientów serwisów zdecydowanie dominują jednak podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
- W ofercie Bankowego Funduszu Leasingowego dominują przedmioty z dwóch kategorii: środki transportu (przede wszystkim samochody osobowe) oraz maszyny i urządzenia (w tym komputery i sprzęt elektroniczny). Jednak na stronie można znaleźć i mniej typowe propozycje: firma oferuje np. meble biurowe, przyczepę kempingową, barkę rzeczną czy halę magazynową.
Kontakt: www.bankowyleasing.pl,
poleasingowy@bankowyleasing.pl, tel. 42 253 95 06
- BRE Leasing prezentuje swoją ofertę sprzętu poleasingowego w serwisie SecondHandLeasing. Można tu znaleźć również przedmioty pochodzące z przewłaszczenia lub zabezpieczeń bankowych. Oferta jest podzielona według branż. Dominują w niej pojazdy. Jednak przedsiębiorcy znajdą tu również m.in. maszyny budowlane.
Kontakt: www.2hl.pl, 2hl@2hl.com.pl,
tel. 22 320 18 00
- Spółki leasingowe z grupy BZ WBK oferują sprzęt polaesingowy za pośrednictwem serwisu internetowego Centa. pl. Jego oferta jest podzielona na cztery główne kategorie: pojazdy, pojazdy specjalistyczne (m. in. budowlane, ciągniki rolnicze, wózki widłowe), maszyny produkcyjne oraz elementy wyposażenia biur.
Kontakt: www.centa.pl, tel. 61 677 06 83
- Europejski Fundusz Leasingowy oferuje należące do niego przedmioty za pośrednictwem własnego systemu aukcji internetowych. Aby ułatwić poruszanie się po serwisie, oferta została podzielona na cztery kategorie: samochody, sprzęt biurowy, maszyny i urządzenia oraz pozostałe. Zawartość aukcji można przeglądać bez rejestrowania się i bez logowania. Tych formalności trzeba natomiast dopełnić przed złożeniem oferty.
Kontakt: http://aukcje.efl.pl,
tel. 71 354 95 91
- ING Car Lease Polska sprzedaje pojazdy używane poprzez aukcje internetowe. Jednak dostęp do serwisu mają wyłącznie podmioty gospodarcze zawodowo zajmujące się sprzedażą używanych aut.
Kontakt: tel. 22 820 54 08
- Oferta Millennium Leasing jest podzielona na kilkanaście kategorii. Najwięcej jest pojazdów. Część przedmiotów oferowana jest w systemie aukcyjnym, przy pozostałych podana jest cena do negocjacji. W tym samym serwisie internetowym zebrane zostały informacje o umowach leasingowych do przejęcia.
Kontakt: www.poleasingowy.millennium-leasing.pl, poleasingowy@millenniumleasing.pl
- Pekao Leasing sprzedaje sprzęt poleasingowy za pośrednictwem własnego serwisu aukcyjnego. Na początku lutego w ofercie spółki leasingowej najwięcej było urządzeń dla firm z branży fryzjersko-kosmetycznej. Dopiero drugie miejsce zajmowały samochody osobowe, a trzecie – maszyny budowlane.
Kontakt: www.licytacje.pekaoleasing.com.pl,
infoppl@pekaoleasing.com.pl
- Raiffeisen Leasing prezentuje swoje przedmioty na stronie międzynarodowej. Został na niej zebrany sprzęt poleasingowy i powindykacyjny ze wszystkich firm grupy Raiffeisen-Leasing w Europie. Dla ułatwienia nawigacji propozycje polskiej spółki zostały tam wyróżnione. Oferty są pogrupowane w trzech kategoriach: pojazdy, pojazdy ciężarowe i sprzęt (maszyny oraz urządzenia produkcyjne).
Kontakt: www.aukcje.rl.com.pl
lub http://remarketing.raiffeisen-leasing.com
- SG Equipment Leasing w ramach swojego serwisu internetowego prowadzi sklep sprzętu poleasingowego. Oferty są tam pogrupowane w dwóch kategoriach: środki transportu oraz maszyny i urządzenia. Firma nie publikuje w serwisie cen oferowanych przedmiotów, zachęca za to do składania zapytań ofertowych.
Kontakt: www.sgef.pl/sklep-sprzetu-poleasingowego.html
- Na internetowej giełdzie sprzętu poleasingowego, prowadzonej przez VB Leasing, zdecydowanie dominują pojazdy. W jednym miejscu zostały zebrane oferty ze spółek tej grupy działających w 12 krajach europejskich.
Kontakt: http://vbli.motrada.net, poleasingowe@vbleasing.pl.[/ramka]