[b]– Czy musimy zgłosić zamiar koncentracji (przejęcia firmy poprzez objęcie jej udziałów), jeżeli ich łączny obrót przekracza 50 mln euro, ale jednocześnie obrót przedsiębiorstwa, które chcemy przejąć, wynosi ok. 8 mln euro? Jak należy interpretować przepisy w tym zakresie?[/b] – pyta czytelnik.
Zagadnienia koncentracji przedsiębiorstw reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=955A8D5F22069F433A401D5B4B075C35?id=185138]ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.)[/link]. W szczególności należy sięgnąć do art. 13, który wskazuje, w jakiej sytuacji zamiar dokonania koncentracji należy zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Rzeczywiście pojawiają się tam dwa progi. Jeden z nich odnosi się do łącznych obrotów podmiotów planujących połączenie (przejęcie). Jeżeli ich łączny światowy obrót w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 100 mln euro albo łączny obrót na terenie Polski przekracza 50 mln euro, to zamiar koncentracji należy zgłosić.
Zatem koncentrując się wyłącznie na pierwszej części pytania, należałoby wskazać, że taki obowiązek istnieje. Jednak z treści pytania wynika, że chodzi tu o koncentrację dokonywaną poprzez przejęcie. Dlatego trzeba sięgnąć do kolejnego artykułu ustawy.
Art. 14 pkt 1 wyraźnie wskazuje, że nie podlega zgłoszeniu zamiar koncentracji, jeżeli obrót przedsiębiorcy, nad którym ma nastąpić przejęcie kontroli poprzez nabycie jego akcji lub udziałów, nie przekroczył na terenie Polski w żadnym z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie równowartości 10 mln euro.
Oba przepisy należy oceniać łącznie. Innymi słowy nawet jeżeli pierwszy warunek jest spełniony (łączne obroty ponad 50 mln euro), ale drugi nie (firma przejmowana ma obroty poniżej 10 mln euro), to nie ma obowiązku zgłoszenia takiego działania do UOKiK.
Jednak warto w tym miejscu zaznaczyć, że koncentracja może być dokonana nie tylko w formie przejęcia. To także połączenie dwóch lub więcej samodzielnych przedsiębiorstw, utworzenie przez przedsiębiorców wspólnego przedsiębiorstwa, a także nabycie przez firmę części mienia innego przedsiębiorstwa.
Gdyby zatem w analizowanym przypadku nie chodziło o przejęcie w drodze objęcia udziałów, ale np. o utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, to pod uwagę brany byłby wyłącznie łączny obrót. Nie można by skorzystać ze zwolnienia wynikającego z tego, że jedna z firm ma obrót poniżej 10 mln euro. Zamiar koncentracji należałoby w takim razie zgłosić.