Taki będzie skutek nowelizacji [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/PITCITprojekt.pdf]ustawy o CIT (po poprawkach Senatu jest rozpatrywana w Sejmie)[/link]. Spowoduje ona, że podmioty zbywające akcje/udziały w celu ich umorzenia nie będą już mogły skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Zmiana przepisów miała ulżyć spółkom nabywającym własne walory w celu ich unicestwienia. Pełnią bowiem obowiązki płatnika, muszą więc rozliczyć podatek sprzedawcy.

Nie zawsze jest to możliwe. Jeśli spółka skupuje swoje akcje za pośrednictwem biura maklerskiego, nie wie, kto je sprzedał i ile na tym zarobił. Nie ma informacji o kosztach nabycia akcji, nie wie też, czy zbywcy przysługuje jakaś ulga.

Nie ma więc technicznych możliwości, aby prawidłowo rozliczyć podatek.

[srodtytul]Płatnik potrąca podatek[/srodtytul]

Fiskus uważa jednak, że mimo tych trudności spółka skupująca akcje/udziały w celu umorzenia musi wypełnić obowiązki płatnika. Odpowiada więc za niepobrany albo potrącony w nieprawidłowej wysokości podatek. Kwestia ta budziła też wątpliwości sądów. Niektóre z nich przyznawały rację fiskusowi.

Przykładowo [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 759/07)[/b] podkreślił wprawdzie, że nie ma możliwości ustalenia danych podatników sprzedających akcje, spółka jednak i tak powinna przeprowadzić ich wykup, aby wywiązać się z obowiązków płatnika. Były też jednak orzeczenia korzystne dla podatników [b](wyrok WSA w Gliwicach, sygn. I SA /GL 236/09)[/b].

[srodtytul]Miało być wygodniej[/srodtytul]

Jak wynika z uzasadnienia nowelizacji, intencją ustawodawcy było rozwiązanie tych problemów. W tym celu zaproponował rezygnację z kwalifikowania dochodu ze zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia do dochodów z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej.

[wyimek]Spółki skupujące własne akcje w celu umorzenia mają kłopoty z poborem podatku[/wyimek]

[b]Ma on być opodatkowany tak jak pozostałe zyski ze sprzedaży udziałów/akcji, czyli rozliczany samodzielnie przez podatnika.[/b] Taka zmiana weszła do ustawy o PIT.

– Jednocześnie Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaproponowała podobny zapis w nowelizacji ustawy o CIT – mówi Piotr Woźniakiewicz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers. – Nie zwrócono chyba jednak uwagi, że powoduje to negatywne skutki dla podatników. To, że zbycie udziałów/akcji w celu umorzenia będziemy rozliczać tak jak każdą inną sprzedaż tych walorów na rynku, sprawi, że sprzedawca nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z CIT.

[srodtytul]Niezgodność z unijnymi regulacjami[/srodtytul]

– Na podstawie dyrektyw Rady UE 2003/123/WE i 90/435/ EWG, implementowanych do ustawy o CIT, dochody z udziału w zyskach osób prawnych (m.in. ze zbycia udziałów w celu umorzenia) są zwolnione z podatku – dodaje Piotr Woźniakiewicz. – Warunkiem jest posiadanie przez otrzymującego dochód 10 proc. udziałów (akcji) przez dwa lata. Zmiana przepisów powoduje, że spółka zbywająca walory w celu umorzenia nie będzie już miała prawa do zwolnienia. Polskie przepisy mogą więc być niezgodne z unijnymi dyrektywami. Szczególnie gdy wynagrodzenie za umorzone udziały (akcje) jest wypłacane z czystego zysku.

[srodtytul]Symetria w przepisach[/srodtytul]

Ze stenogramu posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych wynika, że dzięki omawianej zmianie miała zostać zachowana symetria między ustawami o podatkach dochodowych.

Najpierw bowiem w ustawie o PIT wykreślono zbycie udziałów/akcji w celu ich umorzenia z katalogu dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Potem Biuro Legislacyjne Sejmu zaproponowało wprowadzenie podobnego rozwiązania także do ustawy o CIT. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów nie protestowali.

[ramka][b]Czytaj także:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/565105,568563-Niekorzystna-zmiana.html]Niekorzystna zmiana[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/565105,557852-Przepisy-o-spolkach-do-przemyslenia-.html]Przepisy o spółkach do przemyślenia [/link]

[/ramka]