[b]- We wrześniu 2009 r. zatrudniliśmy pracownika, który wówczas był pełnosprawny, ale później stał się osobą niepełnosprawną. Orzeczenie o niepełnosprawności pracownik przedłożył w zakładzie pracy 5 lutego 2010 r. Pracuje na umowę o pracę na czas określony do 31 grudnia 2010 r.
Czy jeżeli ponownie go zatrudnimy po przerwie, np. od 3 stycznia 2011 r. (1 i 2 stycznia 2011 r. są dniami wolnymi od pracy), to będziemy mieli prawo do ustalenia efektu zachęty i do dofinansowania na tego niepełnosprawnego pracownika od 3 stycznia 2011 r. (tj. od dnia ponownego zatrudnienia)?[/b]
[b]Tak[/b]. Ponieważ jest to zgodne z nowymi wyjaśnieniami BON dotyczącymi wykazywania efektu zachęty na pracowników, którzy w trakcie zatrudnienia stali się niepełnosprawnymi. Z takimi osobami należy właśnie rozwiązać obecną umowę o pracę (np. na mocy porozumienia stron) i zatrudnić je ponownie.
Między kolejnymi angażami pracowniczymi musi być chociaż jeden dzień przerwy. Dzięki temu pracodawca może ustalić na takich pracowników efekt zachęty. Jeśli go wykaże, będzie mu przysługiwało dofinansowanie.
[i]Autorka jest wiceprezesem Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]