Zasady przyznawania pożyczek na preferencyjnych warunkach określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=534935EE3A365B659B7FDA09F0CD15F0?id=363352]ustawa z 12 sierpnia 2010 r. o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z 2010 r. (DzU nr 148, poz. 992)[/link].

[b]Wynika z niej, że na pomoc określoną jej przepisami mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy ponieśli szkodę w wyniku powodzi w 2010 r.[/b]

Jako przedsiębiorców traktuje ona osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Jako przedsiębiorców traktuje również wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Przepisy ustawy nie dotyczą natomiast przedsiębiorców wykonujących działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.

[srodtytul]Na określony cel[/srodtytul]

Pomoc dla firm ma polegać na udzieleniu pożyczki. Ma być ona przeznaczona na usuwanie szkód w rzeczowych aktywach trwałych lub obrotowych powstałych w wyniku powodzi w miejscu faktycznego wykonywania działalności gospodarczej.

O tym, kto może ubiegać się o taką pożyczkę, mówi art. 3 ustawy. Zgodnie z nim możliwość taką ma przedsiębiorca, który w dniu wystąpienia powodzi:

- wykonywał działalność gospodarczą na obszarze gmin lub miejscowości określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=002F3D7F30BC2685DFB5462D6577461F?id=162285]ustawy z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (DzU nr 84, poz. 906)[/link];

- zatrudniał nie więcej niż 50 pracowników;

- nie spełniał kryteriów przedsiębiorstwa zagrożonego w rozumieniu pkt 9 – 11 Komunikatu Komisji Wytyczne wspólnotowe dotyczące pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (DzUrz UE C 244 z 1 października 2004, str. 2, z późn. zm.);

- nie korzystał z innej pomocy udzielanej ze środków publicznych na pokrycie tych samych szkód powstałych w wyniku powodzi.

Pomoc nie może być udzielana przedsiębiorcom, na których ciąży obowiązek zwrotu uzyskanej przez nich wcześniej pomocy publicznej, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej tę pomoc za niezgodną z prawem lub ze wspólnym rynkiem.

Pożyczek udzielają wybrane fundusze pożyczkowe.

[srodtytul]Maksymalna kwota pomocy[/srodtytul]

[b]Ustawa mówi, że pożyczka może być udzielona przedsiębiorcy jednokrotnie do wysokości poniesionej szkody, lecz nie więcej niż 50 000 zł.[/b]

W przypadku gdy przedsiębiorca posiadał w dniu wystąpienia powodzi umowę ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych, kwota pożyczki nie może przekraczać różnicy między wysokością poniesionych szkód a wysokością odszkodowania określoną w umowie ubezpieczenia.

[srodtytul]Konieczny jest wniosek[/srodtytul]

Aby dostać pożyczkę, trzeba złożyć wniosek do funduszu pożyczkowego i to w określonym czasie.

[b]Przedsiębiorca ma na to sześć miesięcy od dnia wystąpienia szkody powstałej w wyniku powodzi.[/b]

Do wniosku koniecznie należy dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego dla miejsca faktycznego wykonywania przez poszkodowanego przedsiębiorcę działalności gospodarczej, potwierdzające, że w okresie wskazanym w zaświadczeniu przedsiębiorca poniósł szkodę w wyniku powodzi.

Konieczne będzie również oświadczenie przedsiębiorcy o tym, że spełnia warunki stawiane przez ustawę, faktycznie wykonywał działalność gospodarczą w dniu wystąpienia powodzi albo ją zawiesił. Przedsiębiorca musi również złożyć oświadczenie o tym, czy w dniu wystąpienia powodzi posiadał umowę ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych. Jeśli taką umowę miał, jej kopię dołącza do wniosku o udzielenie pożyczki.

[srodtytul]Dwa tygodnie na umowę[/srodtytul]

Jeśli przedsiębiorca spełnia warunki stawiane przez ustawę, fundusz pożyczkowy jest obowiązany do zawarcia z nim umowy pożyczki w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o udzielenie pożyczki. Wnioski, które posiadają braki formalne, powinny być uzupełnione. Fundusz pożyczkowy przekaże przedsiębiorcy taką informację w ciągu trzech dni od złożenia wniosku.

Pamiętajmy, że wnioski o udzielenie pożyczki rozpatrywane są w kolejności ich złożenia. W przypadku konieczności uzupełnienia wniosku za datę jego złożenia przyjmuje się datę złożenia uzupełnionego kompletnego wniosku.

[srodtytul]Sprawdzą wielkość szkody...[/srodtytul]

Oczywiste jest, że fundusz nie poprzestanie na twierdzeniach przedsiębiorcy dotyczących wielkości szkód. Ich oszacowania dokona rzeczoznawca majątkowy lub komisja powołana przez fundusz pożyczkowy. Koszt związany z oszacowaniem tych szkód może zostać pokryty ze środków finansowych uzyskanych w ramach pożyczki.

W przypadku przedsiębiorcy posiadającego umowę ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych podstawę oszacowania szkody może stanowić oszacowanie dokonane przez ubezpieczyciela, doręczone funduszowi pożyczkowemu.

[srodtytul]...i zażądają rozliczenia[/srodtytul]

Przed upływem sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy z funduszem pożyczkowym przedsiębiorca jest obowiązany do wykorzystania i przedstawienia rozliczenia otrzymanej pożyczki. Okres ten może być przedłużony przez fundusz pożyczkowy o kolejne trzy miesiące, ale tylko w uzasadnionych przypadkach.

Podstawę rozliczenia otrzymanej pożyczki stanowią rachunki lub faktury wystawione na przedsiębiorcę.

Pożyczka wykorzystana i rozliczona zgodnie z ustawą podlega umorzeniu z dniem złożenia do funduszu pożyczkowego rozliczenia. Decyzję w tej sprawie wydaje fundusz pożyczkowy po kontroli poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków.

Przedsiębiorcy, który nie miał w dniu wystąpienia powodzi umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych, a wykorzystał otrzymaną pożyczkę zgodnie z celem określonym w ustawie, umorzone zostanie 75 proc. udzielonej pożyczki. Pozostałe do spłaty 25 proc. będzie jednak podlegało oprocentowaniu.

Co istotne, ustawa mówi, że [b]okres spłaty pożyczki przez przedsiębiorcę nie może przekroczyć trzech lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.[/b] Przewiduje ona również okres karencji spłaty pożyczki. Wynosi on dziewięć miesięcy i jest liczony od dnia zawarcia umowy pożyczki.

[ramka][b]Uwaga [/b]

O pożyczkę może starać się również przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej.[/ramka]

[ramka][b]WAŻNE [/b]

Wypłata pożyczki następuje niezwłocznie po zawarciu umowy.[/ramka]

[ramka][b]Trzeba będzie pokazać dokumenty[/b]

W ramach kontroli przedsiębiorca jest obowiązany, na wniosek funduszu pożyczkowego, udostępnić dokumentację związaną z wykorzystaniem udzielonej pożyczki oraz umożliwić funduszowi dokonanie czynności niezbędnych do ustalenia prawidłowości wykorzystania pieniędzy.

W przypadku odmowy umożliwienia funduszowi pożyczkowemu przeprowadzenia tych czynności, przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu otrzymanej pożyczki wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia zawarcia umowy.

Jeśli fundusz, w ramach kontroli, stwierdzi, że pożyczka lub jej część została wykorzystana niezgodnie z celem określonym w ustawie, przedsiębiorca jest obowiązany do spłaty wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem kwoty pożyczki powiększonej o ustawowe odsetki liczone od dnia zawarcia umowy.

Natomiast w sytuacji gdy przedsiębiorca złożył nieprawdziwe oświadczenia (m.in. o posiadaniu umowy ubezpieczeniowej), jest obowiązany do zwrotu otrzymanej pożyczki wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia zawarcia umowy pożyczki.

Zwrot otrzymanej pożyczki powinien nastąpić w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji funduszu pożyczkowego. [/ramka]