Okres wypowiedzenia umowy bezterminowej zależy od okresu zatrudnienia u pracodawcy i wynosi od dwóch tygodni do trzech miesięcy.
Jeżeli angaż wypowiada pracodawca i robi to z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu albo z innych przyczyn niedotyczących załogi, może skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, aby wcześniej rozwiązać umowę, ale najwyżej do miesiąca.
W takim wypadku pracownikowi wypłaca odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wymówienia, czyli za dwa miesiące lub miesiąc (art. 361 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9CF9B6AA46D77B246115DF99B5BAFF06?id=76037]kodeksu pracy[/link]). Angaż rozwiązuje z upływem tego skróconego wymówienia. W dniu jego zakończenia pracownik nabywa prawo do odszkodowania.
[ramka][b]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/g4a/983270,522756,9.jpg], ile musi zapłacić szef[/link][/b][/ramka]
Kodeks pracy normuje sposoby rozwiązania poszczególnych rodzajów umów o pracę, długość okresów wymówienia, okoliczności uzasadniające zastosowanie dyscyplinarki itd. Wskazuje więc pracodawcy, jak prawidłowo rozstać się z pracobiorcą. Szef, który złamie te zasady, naraża się na pozew w sądzie pracy i konieczność zapłaty odszkodowania lub przyjęcia niesłusznie zwolnionego z powrotem do firmy i zapłacenia mu za czas pozostawania bez zajęcia (patrz tabela).
[srodtytul]Dyscyplinarka i śmierć[/srodtytul]
Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca ciężko naruszył podstawowe obowiązki wobec niego. Podwładnemu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wymówienia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie.
[b]Z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę wygasają[/b]. Pracownikowi, którego angaż wygasł z tej przyczyny, przysługuje od jego następców prawnych odszkodowanie. Odpowiada ono wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia, a przy bezterminowej umowie o pracę lub na czas wykonania określonej pracy – wynagrodzeniu za dwa tygodnie.
[srodtytul]Brak świadectwa i zakaz konkurencji[/srodtytul]
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy szef musi niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.
Nie może to zależeć od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Jeśli wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracownik poniósł szkodę, np. nie udało mu się podjąć nowego zatrudnienia i potrafi udowodnić to w sądzie, ma prawo wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o naprawienie szkody. [b]Odszkodowanie sięga wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż sześć tygodni.[/b]
Z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, szef może zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie określa się okres obowiązywania zakazu oraz wysokość odszkodowania dla pracownika.
Zakaz przestaje jednak obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub w razie niewypłacania odszkodowania. Nie może być ono niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.
Można je wypłacić jednorazowo lub podzielić na miesięczne raty. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
[srodtytul]Za mobbing[/srodtytul]
Firma musi przeciwdziałać mobbingowi. Pracownik poszkodowany zdrowotnie w wyniku tego zjawiska może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. A [b]podwładny, który wskutek mobbingu rozwiązał angaż, ma prawo dochodzić od szefa odszkodowania[/b] w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
[srodtytul]Liczymy jak ekwiwalent[/srodtytul]
Aby obliczyć odszkodowanie:
- z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,
- w związku z rozwiązaniem angażu z naruszeniem przepisów prawa pracy,
- przysługujące pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec niego,
- z tytułu wygaśnięcia umowy o pracę z powodu śmierci pracodawcy,
- w związku z niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy,
wykorzystujemy zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop z pominięciem współczynnika.
Odszkodowania przysługujące w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie stanowią połowę miesięcznej kwoty otrzymanej w wyniku liczenia podstawy wymiaru ekwiwalentu.
[srodtytul]Podatek i składki[/srodtytul]
Odszkodowania i rekompensaty wypłacane za wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ZUS. Z kolei z podatku dochodowego zwolnione są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw.
[b]Prawie wszystkie omówione rekompensaty są nieopodatkowane,[/b] bo wysokość i zasady ich ustalania wynikają z kodeksu pracy i przepisów wykonawczych do niego. Wyjątkami są te za: skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę, skrócenie okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym, zakaz konkurencji.
[ramka][b]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/g4a/983270,522756,9.jpg], ile musi zapłacić szef[/link][/b][/ramka]