[b]– Jestem udziałowcem w spółce jawnej i jednocześnie prowadzę własną działalność gospodarczą. W zeszłym roku spółka otrzymała dotację w ramach pomocy de minimis. W tej chwili w ramach mojej własnej działalności także staram się o pomoc ze strony państwa. Czy muszę podać dane o wielkości pomocy otrzymanej przez spółkę?

Jak wpłynie to na moją sytuację w momencie, gdy spółka otrzymała pomoc w wysokości prawie 200 tys. euro, co wyczerpuje możliwość ubiegania się przez nią o dalsze wsparcie w ramach pomocy de minimis. Czy mój limit też został w ten sposób wyczerpany? [/b]– pyta czytelnik.

Zgodnie z przepisami przy ustalaniu wartości pomocy udzielonej spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej albo komandytowo-akcyjnej należy uwzględnić sumę wartości pomocy udzielonej tej spółce oraz osobom będącym odpowiednio wspólnikiem albo komplementariuszem. Jednak reguła ta znajduje zastosowanie tylko w takim zakresie, w jakim pomoc ta została udzielona w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez tę spółkę.

Przepisy wyraźnie precyzują, że przy ustalaniu wartości pomocy de minimis udzielonej osobie fizycznej prowadzącej równocześnie działalność gospodarczą inną niż w zakresie spółki osobowej (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) nie uwzględnia się wartości pomocy otrzymanej przez tę osobę z tytułu prowadzonej działalności w takiej spółce.

Decyduje zatem rodzaj prowadzonej działalności. Zgodnie z przedstawionymi zasadami, jeśli ktoś jest udziałowcem w spółce osobowej, to do sumy pomocy de minimis wlicza się inną pomoc, którą dostał poza spółką, tylko jeśli ta działalność wiąże się z działalnością tej spółki. Oczywiście działa to w obie strony, od strony spółki i od strony wspólnika.

Warto jeszcze dodać, że w jednej sytuacji nie stosujemy prostego sumowania. Odnosi się to do potrzeby ustalenia wielkości pomocy udzielonej wspólnikowi w zakresie ulgi w spłacie w podatku dochodowym. Wówczas należy określić procentowy udział dochodu (przychodu) z prowadzonej działalności gospodarczej w spółce, z wyłączeniem dochodu zwolnionego, w łącznej kwocie dochodu (przychodu) uzyskanego w roku, którego dotyczy ulga w spłacie podatku. Wartość pomocy określa się jako iloczyn tego udziału i łącznej wartości udzielonej ulgi.

[i] [b]Podstawa prawna:[/b] § 7a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174863]rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach (DzU z 2004 r. nr 194, poz. 1983 ze zm.)[/link].[/i]