Nowa dyrektywa miałaby ustanowić wspólne dla państw Unii Europejskiej standardy traktowania pracowników sezonowych z państw trzecich.

Zaproponowano, by pracownicy sezonowi zawierali z europejskim pracodawcą kontrakty, które uwolnią ich od procedury zatrudnienia z uzyskiwaniem pozwolenia na pracę i pobyt za każdym razem, gdy przyjeżdżają do Unii. Zgodnie z propozycją cudzoziemcy spoza Unii uzyskają specjalne, ważne przez trzy lata pozwolenie na określony czas każdego roku (nie dłużej niż sześć miesięcy w roku kalendarzowym).

Podobne uproszczone zasady zatrudniania pracowników spoza obszaru Unii obowiązują już w naszym kraju w stosunku do obywateli państw sąsiednich, m.in. Ukrainy i Białorusi. Obywatele tych państw też mogą pracować w określonym czasie bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę.

Dzięki nowej dyrektywie pracownicy sezonowi mają być traktowani tak samo jak obywatele Unii w określonych dziedzinach, np. wynikających z systemu zabezpieczeń społecznych.

Wprowadzenie nowych rozwiązań nie oznaczałoby otwarcia rynku pracy. Decyzja o tym, ilu chętnych znajdzie pracę, będzie należała do poszczególnych państw.

KE zaproponowała także dyrektywę ułatwiającą procedury uzyskania pozwolenia na pracę i pobyt dla pracowników korporacji międzynarodowych, którzy są przenoszeni z kraju do kraju.