Jedną z instytucji zaangażowanych w proces weryfikacji projektów i wdrażania środków europejskich jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Odpowiada ono m.in. za działanie 7.4 „Rozwój transportu intermodalnego” Programu Infrastruktura i Środowisko.

Zgodnie z nazwą jego celem jest rozbudowa i poprawa istniejącej infrastruktury, a w tym konkretnym przypadku zwiększenie udziału transportu intermodalnego w ogólnych przewozach ładunków. Tym samym środki unijne mogą tu wspierać m.in.:

- budowę (rozbudowę, remonty) infrastruktury wchodzącej w skład kolejowych lub morskich terminali kontenerowych,

- budowę infrastruktury wchodzącej w skład centrum logistycznego zlokalizowanego w porcie morskim lub na linii kolejowej,

- zakup lub remont urządzeń, instalacji, systemów i wyposażenia terminalu/centrum służącego poprawie zarządzania,

- zakup lub remont taboru intermodalnego obejmującego lokomotywy manewrowe, specjalistyczne wagony oraz inne jednostki ładunkowe.

O dotacje mają prawo się ubiegać przedsiębiorcy wykonujący lub zamierzający wykonywać działalność w zakresie transportu intermodalnego, operatorzy terminali kontenerowych lub centrów logistycznych, zarządy portów morskich.

Pomoc udzielana przez CUPT musi być zgodna z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324284]rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie pomocy na projekty w zakresie transportu intermodalnego w ramach PO IiŚ (DzU z 2009 r. nr 150, poz. 1212)[/link].

Jednym z istotnych kryteriów jest minimalna wartość projektu. Musi ona mianowicie wynieść co najmniej 20 mln zł. Wynika to z podziału pomiędzy Programem Infrastruktura i Środowisko a programami regionalnymi, w których także przewidziano dotacje na podobne projekty, ale o mniejszej wartości.

Dobra informacja jest taka, że wolno się starać o refundację nawet połowy poniesionych wydatków. Wyjątkiem są projekty obejmujące zakup systemów oraz urządzeń, w tym taboru intermodalnego, dla których dotacja może stanowić do 30 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Wnioski o dofinansowanie (oryginał, załączniki, kopia oraz wersja elektroniczna) należy składać osobiście, przez posłańca lub przesyłką kurierską na adres: Centrum Unijnych Projektów Transportowych, 00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17 (kancelaria CUPT), lub przesłać listem poleconym na wymieniony adres. Szczegółowe informacje można pobrać ze strony [link=http://www.cupt.gov.pl/]www.cupt.gov.pl[/link].