Dziś Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA może wystąpić o takie wsparcie do ministra finansów, gdy obawia się, że stan środków na rachunku bankowym okaże się niewystarczający, aby wypłacić odszkodowania i gwarancje w okresie sześciu miesięcy następujących od dnia sporządzenia wniosku.

Stosowny projekt zmiany rządowego [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172289]rozporządzenia z 3 lutego 2004 r. (DzU z 2004 r. nr 24, poz. 210)[/link] właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Jednak skrócenie okresu pomocy, o którą może w imieniu Skarbu Państwa wystąpić do ministra finansów KUKE, to niejedyne korzystne rozwiązanie projektu.

Zgodnie z rządową propozycją korporacja nie będzie już musiała podawać kwoty prognozowanych wypłat odszkodowań z tytułu umów ubezpieczenia eksportowego i kwot gwarancji ubezpieczeniowych na sześć miesięcy od sporządzenia wniosku, ale jedynie na okres, którego dotyczy wniosek (jeżeli np. będzie dotyczył dwóch miesięcy, to na dwa miesiące).

I w tym przypadku okres ten nie będzie mógł być dłuższy niż sześć miesięcy od dnia sporządzenia wniosku. Zmiana ta jest konieczna, bo, jak twierdzą autorzy projektu, prognozowanie kwot odszkodowań i gwarancji w okresie sześciu miesięcy następujących od dnia złożenia wniosku jest „utrudnione i może być nieprecyzyjne”.

Rząd chce też zmienić § 3 ww. rozporządzenia, tak aby kwota wnioskowanej przez KUKE pożyczki lub poręczenia nie mogła przekraczać kwoty uznanych przez korporację roszczeń przewidywanych do wypłaty w okresie, którego dotyczy ów wniosek. Co ważne, kwota tej pożyczki nie będzie, jak obecnie, pomniejszana o stan środków na rachunku na dzień przed sporządzeniem wniosku.