Zgodnie z art. 45 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3991ECBA9BDE65B49946567B4A430815?id=76037]kodeksu pracy[/link] w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia. Jeżeli umowa o pracę została już rozwiązana, do czego najczęściej dochodzi, sąd może zadecydować o przywróceniu na poprzednich warunkach.
W praktyce stwarza to jednak spore problemy. Powodem zwolnienia jest często reorganizacja firmy powiązana z likwidacją stanowisk. Nawet jeśli po zwolnieniu pracownika jego stanowisko nadal figuruje w strukturze firmy, to w trakcie kilku miesięcy procesu pracodawca często zatrudnia już na to miejsce nową osobę.
[srodtytul]Ta sama posada[/srodtytul]
Orzecznictwo Sądu Najwyższego jest bardzo korzystne dla pracowników. Przewiduje ono mianowicie, że pracodawca ma obowiązek zapewnić im po przywróceniu zatrudnienie w tym samym miejscu, na stanowisku, jakie zajmowali przed zwolnieniem. Dotyczy to także możliwości wykonywania takiej samej pracy oraz otrzymywania wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości (np. [b]wyrok SN z 10 października 1977, I PRN 135/77)[/b]. Zdaniem SN nie wystarczy przywrócenie na równorzędne stanowisko, pracownik ma bowiem prawo domagać się dokładnie tego stanowiska, które stracił w wyniku niezgodnego z prawem zwolnienia (wyrok SN z 2 grudnia 1992 r., I PRN 55/92).
Potwierdza to inny wyrok SN, który wprost stwierdza, że przywrócenie pracownika na stanowisko inne, niż zajmował, jest absolutnie niedopuszczalne [b](wyrok SN z 29 lipca 1997 r. I PKN 217/97)[/b]. Nawet jeśli wynagrodzenie na obu stanowiskach jest takie samo.
Dotyczy to także rodzaju umowy o pracę. Przywrócony ma bowiem prawo domagać się odtworzenia umowy na czas nieokreślony. Jeśli firma po powrocie zaproponuje mu terminowy angaż, może ponownie skierować sprawę do sądu (wyrok SN z 12 lipca 2005 r., II PK 360/04).
[srodtytul]Możliwe przeniesienie[/srodtytul]
Częstym rozwiązaniem stosowanym przez firmy jest powierzenie przywracanym nowych obowiązków. Jest to możliwe w myśl art. 42 ust 4 k.p. Przepis ten przewiduje, że w razie uzasadnionych potrzeb pracodawcy może on przenieść pracownika na inne stanowisko. Okres przeniesienia nie może jednak przekroczyć trzech miesięcy, podczas których pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.
[ramka] [b]Komentuje Aneta Gordon adwokat z kancelarii Siwek Gaczyński & Partners[/b]
Przywrócenie do pracy oznacza obowiązek dopuszczenia przez firmę zatrudnionego do pracy na takim samym stanowisku, z takim samym zakresem obowiązków oraz z takim samym wynagrodzeniem jak przed datą zakwestionowanego przed sądem rozwiązania umowy o pracę. Nie jest dopuszczalne przywrócenie na inne stanowisko niż zajmowane poprzednio, np. powierzenie specjaliście ds. inwestycji stanowiska sekretarki, a także zaproponowanie wynagrodzenia w wysokości niższej niż poprzednio.[/ramka]