Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BEA7E3A8763C117D62AB41BAACEB1853?id=312518]ustawy o bateriach i akumulatorach[/link] stosuje się do wszelkiego rodzaju baterii i akumulatorów, niezależnie od ilości, kształtu, pojemności, masy, składu, sposobu użycia oraz od tego, czy są częścią składową urządzenia (lub tzw. jego przynależnością) czy dodatkiem do innych produktów. Ustawa określa też sposoby postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami.
[srodtytul]W ewidencji od 30 listopada[/srodtytul]
Nowy rejestr dla wprowadzających i przetwarzających baterie i akumulatory prowadzi główny inspektor ochrony środowiska. Ruszył on 1 października 2009 r. [b]Żeby się zarejestrować, przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek. Uzyska też numer rejestrowy, który od1 stycznia 2010 r. poda na dokumentach związanych z obrotem[/b] tymi wyrobami. Wpis do rejestru z reguły będzie odpłatny (o wyjątkach piszę dalej).
Ponadto corocznie, z wyjątkiem roku, w którym dokonano wpisu, trzeba uiścić opłatę roczną.
Firmy już wprowadzające ogniwa muszą się wpisać do 30 listopada 2009 r. Te, które dopiero rozpoczynają działalność, wpisują się na bieżąco.
[srodtytul]Nie wszyscy płacą [/srodtytul]
Opłaty rocznej przedsiębiorca nie płaci w roku, w którym została uiszczona opłata rejestrowa. Przedsiębiorcy prowadzący zakłady przetwarzania zużytych baterii lub akumulatorów są zwolnieni nie tylko z opłaty rejestrowej, ale i z opłat rocznych.
Zgodnie z informacją ze strony internetowej GIOŚ opłaty rocznej nie wnosi również przedsiębiorca, który jest już zarejestrowany jako wprowadzający zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Musi jednak przedłożyć informację o numerze rejestrowym nadanym na podstawie przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Opłaty rejestrowej nie uiszcza wprowadzający, który jest wpisany do rejestru w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Jednym z warunków tego wpisu jest wprowadzenie w firmie systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z normą ISO 14001.
Stary numer z literkami
Nowy numer rejestrowy składa się z:
- litery E,
- liczby składającej się z siedmiu cyfr arabskich stanowiącej kolejną liczbę w rejestrze przedsiębiorców i organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, o którym mowa w art. 6 ustawy o zużytym sprzęcie,
- liter BW – dla wprowadzających baterie lub akumulatory,
- liter BP – dla prowadzących zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów,
- liter BWP – dla wprowadzających baterie lub akumulatory, którzy jednocześnie prowadzą zakład przetwarzania tych zużytych wyrobów.
Jednak firmy, które już figurują w rejestrze sprzętu, nie dostaną całkiem nowego numeru – do dotychczasowego zostaną dopisane tylko odpowiednie litery.
[srodtytul]Tylko selektywna zbiórka[/srodtytul]
Żaden przedsiębiorca, instytucja czy osoba fizyczna nie może wyrzucać baterii razem z innymi odpadami. Grozi za to grzywna. Jeszcze większe obostrzenia przewidziano dla baterii i akumulatorów samochodowych – powinno się je zbierać nie tylko selektywnie, ale i według rodzajów, by ułatwić i usprawnić ich przetwarzanie.
Ustawa określa też, że magazynowanie i przetwarzanie ogniw ma się odbywać w miejscach o utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu albo w odpowiednich pojemnikach. Nie mogą one przewodzić prądu, muszą być też odporne na działanie warunków atmosferycznych. Przepisy stanowczo zabraniają unieszkodliwiania takich odpadów na składowiskach i ich spalania (ale dopuszczają wyjątki).
[srodtytul]Edukacja i sprawozdawczość[/srodtytul]
Wprowadzający baterie i akumulatory muszą spełnić wiele dodatkowych obowiązków. Finansują publiczne kampanie edukacyjne informujące o szkodliwości ogniw, sposobach ich zbierania czy znaczeniu obowiązkowych oznakowań. Przeznaczają na to co najmniej 0,1 proc. swoich przychodów powstałych z tytułu wprowadzenia do obrotu takich produktów. [b]Od 2010 r. nie unikną obowiązków sprawozdawczych z ustawy o bateriach i akumulatorach[/b] (teraz obowiązują ich jeszcze przepisy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym).
Baterie i akumulatory trzeba odpowiednio oznakować. Symbole chemiczne kadmu (Cd), ołowiu (Pb) i rtęci (Cu) muszą się znaleźć na produkcie, jeśli wyroby przekraczają określoną w przepisach ilość tych pierwiastków. [b]Od 26 września 2009 r. przenośne i samochodowe baterie i akumulatory mają mieć dodatkowo podaną informację o pojemności[/b].
[srodtytul]Narysuj zakaz[/srodtytul]
Podobnie jak sprzęt elektryczny i elektroniczny trzeba – zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o bateriach i akumulatorach – oznaczać je rysunkiem przekreślonego śmietnika. Symbol powinien zajmować co najmniej 3 proc. największej powierzchni bocznej, nie musi być jednak większy niż 5x5 cm. Gdy bateria ma cylindryczny kształt, wystarczy, że rysunek zajmie
1,5 proc. powierzchni. Gdyby jednak obrazek miał być mniejszy niż 0,5x0,5 cm, to pojedynczych bateryjek lub akumulatorków nie oznacza się, a na opakowaniu zbiorczym rysunek musi mieć przynajmniej 1x1 cm.
[ramka][b]Gdzie z wnioskiem[/b]
[b]Wysokość opłat za wpis ustala[/b] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=26E4155A8E245EDA9205A7F282D95168?id=324167]rozporządzenie ministra środowiska z 2 września 2009 r. w sprawie wysokości stawek opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej (DzU nr 149, poz. 1209)[/link]. Pieniądze trzeba przelać na konto Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: NBP O/Warszawa, 48 1010 1010 0006 4813 9150 0000, wpisując w polu „tytułem”: „Opłata rejestrowa”.
Wnioski o wpis do rejestru trzeba przesłać:
- pisemnie na adres:
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa,
- jako dokument elektroniczny, opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym, na adres skrzynki podawczej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Natomiast wzory wniosków są w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=322553]rozporządzeniu ministra środowiska z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do rejestru, wzoru wniosku o zmianę wpisu do rejestru oraz wzoru wniosku o wykreślenie z rejestru (DzU nr 141, poz. 1155)[/link]. [/ramka]
[ramka]
[b]Kogo dotyczą nowe obowiązki[/b]
[b]Obowiązek dotyczy każdego przedsiębiorcy, który: [/b]
- zajmuje się wprowadzania do obrotu baterii lub akumulatorów,
- wprowadza baterie lub akumulatory zamontowane w sprzęcie lub w pojazdach,
- dokonuje importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia baterii lub akumulatorów na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej,
- prowadzi zakład przetwarzania zużytych baterii lub akumulatorów. [/ramka] [b]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [/b][mail=j.jozwiak@rp.pl]j.jozwiak@rp.pl[/mail]