Bułgarzy pokażą swoją wersję „Don Juana” Moliera. Reżyser Aleksander Morfow zastanawia się, kim dziś jest tytułowy bohater. Na czym polega wyzwanie rzucone przez niego światu? Czy jego rozterki wciąż są aktualne?
Recenzentka Gergana Pirozowa napisała, że Don Juan w tym spektaklu łączy barokowe, romantyczne i egzystencjalne interpretacje tej postaci. Ale „to przede wszystkim człowiek znużony życiem, beznamiętnie oddający się miłosnym przygodom, bezwzględny wobec wszelkich uczuć, prześladowany przez miłość i nienawiść wieczny uciekinier, dążący do osiągnięcia pełnej samoświadomości, która w ostateczności okazuje się piekłem”.
W roli głównej wystąpi Dejan Donkow. Spektakl będzie można zobaczyć w piątek i sobotę. Dodatkowo w sobotę o godz. 15 reżyser Aleksander Morfow spotka się z publicznością na scenie Studio przy Wierzbowej (wstęp wolny). Opowie o tym, co może wyniknąć ze zderzenia literatury pięknej z popkulturą, francuskiego klasycyzmu z bałkańską żywiołowością.
Drugiej gwiazdy Spotkania Teatrów Narodowych przedstawiać nie trzeba. Comédie-Francaise wielokrotnie gościła w Polsce, za każdym razem wzbudzając ogromne zainteresowanie widzów.
Tym razem zespół z Paryża pokaże sztukę Paula Claudela „Podział południa” w reżyserii Yves’a Beaunesne’a. Pisarz wykorzystał własne wspomnienia, gdy jako 37-latek przeżył burzliwy romans, a jego ciężarna kochanka zostawiła go dla innego.
Akcja rozgrywa się na statku, którym czworo bohaterów płynie do Chin. Mężatka Yse wpada w ramiona dawnego kochanka. Ta nagła namiętność sprawia, że wszyscy zaczynają się zastanawiać nad sensem życia. Przedstawienie grane jest w środę i czwartek (tego dnia o godz. 16.30 zaplanowano też spotkanie z publicznością).
[i] Spotkanie Teatrów Narodowych, Teatr Narodowy, pl. Teatralny 3, bilety: 50 – 90 zł, rezerwacje: tel. 22 69 20 604, piątek (23.10) – sobota (24.10), godz. 19, środa (28.10) – czwartek (29.10), godz. 19[/i]